Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-04 Krzyżkowice na celowniku - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4030
od września 2006

2011.07.16 10:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po przejściu przez Krzyżówkę podążyłem bardzo szybko w kierunku szkoły. Oto współrzędne jej okolicy - 50 stopni, 3 minuty, 18 sekund; E: 18 stopni, 23 minuty 13 sekund. W czasach kiedy ja się tutaj uczyłem budynek rozbudowano. Ba zdarzało się, że więcej czasu spędzaliśmy na czyszczeniu cegieł pochodzących z rozbiórki niż edukacji. Jak widać nie była to przeszkoda na drodze do osiągniętej wiedzy. Teraz szkoła wygląda tak.Zajrzałem do środka, próbowałem porozmawiać z obecną dyrekcją, ale to chyba nie był najlepszy moment, gdyż przygotowywano się do egzaminów. Dlatego kolejne kroki skierowałem w stronę kościoła.Po drodze zerknąłem w kierunku cmentarza.Oto świątynia w całej okazałości. Na pierwszym planie znajduje się plebania.Tuz przed kościołem z luki pomiędzy domami zerknąłem w kierunku Pszowa. Tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie dawnej Kotliny Raciborsko-Oświęcimskiej. Dziś Płaskowyż Rybnicki jest częsią Wyżyny Śląskiej, ale wielu lokalnych autorów do stron internetowych nie przyjmuje tego do wiadomości.Posiłkując się techniką ściągnąlem sobie wieżę wyciągową kopalni "Anna" w likwidacji.A oto kilka migawek z placu kościelnego. Na pierwszym planie znajduje się okazała jodła kalifornijska - Abies concolor.Cmentarz znajduje się tuż przy kościele. W czasach mojego dzieciństwa ozdabiały go topole włoskie - Populus nigra var. Italica, cyprysiki - Chamaecyparis oraz żywotniki zachodnie - Thuja occidentalis. Niestety kilka lat temu po pewnej akcji w stylu "przeminęło z wiatrem" wszystko to się radykalnie skończyło.Jest tutaj między innymi kwatera powstańców śląskich.W wreszcie ruszam w teren w celu tropienia między innymi pięknych okoliczności przyrody. Wybrałem pierwszą boczną dróżkę od ulicy Grota roweckiego idąc z prawej strony równoległą do ulicy Armii Krajowej.Schodzę do dolinki.Po drodze mijam łan fiołka wonnego - Viola odorata.Kwitł również barwinek - Vinca minor.Na samym dnie wybija kilka źródełek, składających się na zlewnię Suminki.Nad źródełkiem rozlożył się łan bluszczyka kurdybanka - Glechoma hederacea.Opuszczam dolinkę. Ze skraju pierwszych zabudowań patrzymy w kierunku północno-zechodnim.

Zaraz za zabudowaniami znajduje się pole uprawne. W czasach mojego dzieciństwa pełniło ono funkcję boiska sportowego. Przed nami obniżenie w którym kończy się południowo-zachodnia odnoga Dąbrowiaka. Będzie ona pokazana w kolejnej części.Na razie trzeba przejść przez pole, na którym zgromadziło się sporo wody.

Ten odcinek spaceru kończę w okolicy o współrzędnych - N: 50 stopni, 3 minuty, 38 sekund; E: 18 stopni, 23 minuty, 31 sekund.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji