Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-04 Krzyżkowice na celowniku - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4031
od września 2006

2011.07.16 13:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy na północ od wschodniej części Krzyżkowic. Teraz będziemy penetrować początek dolinki, rozpoczynającą południowo-zachodnią część Dąbrowiaka, który my nazywaliśmy od zawsze Czarny Las. Na początek współrzędne geograficzne - 50 stopni, 3 minuty 42 sekundy; E: 18 stopni, 23 minuty, 29 sekund. Stojąc na krawędzi widzimy szeroką i głęboką dolinę o płaskim dnie. Od razu w oczy rzuca się śmietnik.Na krawędzi doliny znajduje się sporo okazałych dębów szypułkowych - Quercus robur. To może być resztka okazałych dębów, które dały pierwotną nazwę temu kompleksowi leśnemu.W najdalej na południe wysuniętym punkcie rozpoczyna bieg pewien ciek. Wiele wskazuje na to, że jego strefa zasilania znajduje się w jednym z okolicznych domów.

Ciecz jednak bardzo szybko staje się przeźroczysta.Dolina ma U-kształtny przekrój. To jest charakterystyczna cecha krajobrazu morenowego.Zanim pójdziemy dalej przyjrzyjmy się śmietnikowi. Dominuje w nim popiół.

Ciek rozlewa się po dolinie licznymi strugami.

Większość wody bierze się w nim z charakterystycznych dla krajobrazu morenowego źródeł wysiękowych. Zgodnie z definicją jest to słaby, nie skoncentrowany wypływ wody podziemnej z utworów przepuszczalnych. Oto jedno z takich źródeł.Oto kolejny odcinek cieku, który stopniowo stara się trzymać koryta.I mamy następne źródło wysiękowe, dość zasobne w wodę.Trzecie ze źródeł daje już bardziej skoncentrowany wypływ.

W tej okolicy spotkałem pierwsze kwitnące ziarnopłony wiosenne - Ficaria verna.

Po przejściu kilkudziesięciu metrów napotkałem dowód na to że mieszkańcy posiadają quady lub inne pojazdy terenowe.

W tej okolicy do doliny wciska się ostroga. W drzewostanie zaczyna dominować grab zwyczajny - Carpinus betulus. Jest tutaj kolejne, czwarte już źródło wysiękowe.Oto widok w dolinę ze wspomnianej ostrogi.A strumień jest coraz bardziej skoncentrowany no i nieźle pokręcony.A za ostrogą pojawia się piąte źródełko które trudno zakwalifikować jako wysiękowe.Oto jego początek. Jak widać wypływ jest bardzo skoncentrowany.A i strumień który rodzi ma raczej wygląd małego dopływu.Równolegle doń w odległości kilkunastu metrów spod olszy czarnej wypływa kolejny szósty strumyk.A końcówka doliny, w miejscu gdzie zaczyna się właściwy las jest nieźle rozjechana.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji