Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-07-13 Jaworzno Ciężkowice, nad Żabnikiem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4045
od września 2006

2011.07.18 14:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku poznamy zachodni skraj rezerwatu położony po prawej stronie drogi będącej przedłużeniem ulicy Zdrojowa w Jaworznie Ciężkowicach. Na mapie firmy Compass okolicę objętą fotoreportażem oznaczyłem kolorem jasnozielonym. Gwoli ścisłości fragment stawu zaznaczony po lewej stronie drogi nie isttnieje i nigdy go tam nie było.Na początek bardzo rzucająca się w oczy tablica informacyjna. Oczywiście, jak zobaczymy dalej mało kto traktuje ją na serio.Tuż za tablicą zauważyłem taki bardzo sponiewierany dąb szypułkowy - Quercus robur.Od tablicy do skraju pierwszego stawu jest jeszcze kawałek.

I wreszcie widzimy pierwszy ze stawów. Poza kolorytem wody najbardziej w oczy rzuca się brzoza brodawkowata - Betula pendula walcząca z grawitacją co najmniej od 1997 roku.

A pod nogami mamy to co mamy.Muszę powiedzieć, że to tylko preludium. Na razie rzućmy okiem na końcówkę stawu w okolicy mnicha.Te śmieci na wodzie to na szczęście w większej części sprawka sił natury.Teraz spoglądamy na staw poprzez koronę dębu szypułkowego - Quercus robur.Na brzegu stawu znajdziemy karbieniec pospolity - Lycopus europaeus oraz babkę zwyczajną - Plantago maior.Dąb przez koronę którego patrzyliśmy na staw przypomina siedzisko.Z innych drzew w tej okolicy mamy patrząc od lewego boku kruszynę pospolitą - Fragnula alnus oraz olszę czarną - Alnus glutinosa.A teraz zaczynają się śmieci. Część z nich skrywa się po krzakach.

Niektóre, tak jak te kubki znajdują się na widoku.To i owo pływa w wodzie.Na prawym brzegu stawu znajduje się dzika plaża. Jej ozdobą są takie sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Tuż obok znajdziemy kolejne dowody na to, że miejsce to jest odwiedzane.Oczywiście są też skrawki lasu w miarę czyste.Zbliżamy się do kolejnego interesującego miejsca, gdzie czasem ludzie biwakują.Z tego miejsca kontempluje się koloryt wody. Na drugim brzegu z wody wystają gałęzie brzozy, która przegrała walkę z grawitacją.Patrząc bardziej na lewo widać brzozę, która wciąż walczy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji