Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-07-15 Kraków, ulica Lubicz
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4060
od września 2006

2011.07.21 23:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ulica Lubicz w Krakowie jest dobrze znana w naszych kręgach. Wszak to tutaj mieści się symboliczna "mekka" polskiej botaniki, do której każdy z nas przynajmniej raz w okresie swojej aktywności zawodowej powinien "pielgrzymować". Przy pobieżnym poznaniu ulica nie wydaje się interesująca. Ot zwykła zatłoczona, hałaśliwa arteria komunikacyjna. Pierwszy z moich fotoreportaży dotyczących tej ulicy wykonałem dnia 8 kwietnia 2010 roku. Teraz w związku z uzgadnianiem pewnego projektu będę tutaj zaglądał częściej. Tego dnia po złożeniu krótkiej, kurtuazyjnej wizyty zacząłem niespiesznie powracać. Na początek kontrowersyjna dobudówka. Trochę przypomina okręt, a właściwie sławnego niezatapialnego topielca.Wśród zieleni jest miłorząb japoński - Gingko biloba.Ocalałe brzozy ojcowskie - Betula oycoviensis owocują.Jesteśmy już na ulicy. Tutaj w szczelinie ogrodzenia usadowił się jakiś mniszek - Taraxacum. Ktoś, kto jest w posiadaniu tomu Flory Polski z rodzajem Hieracium oraz Taraxacum wie, że ulica Lubicz jest jedną z ostoi pierwszych notowań pewnych gatunków tego rodzaju z naszego kraju.Idziemy dalej. Oto typowy chodnikowy chaos.Zza ogrodzenia na drogę wychyla się robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Oto byłe szkółki Freegego. Ogrodzenie tej działki porasta kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.

Zieloną kurtynę uzupełnia rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.A oto rzut obiektywem przez dziurkę po klamce w bramce.Idziemy dalej.Teraz pod murem znajdujemy mlecz polny - Sonchus arvensis.

W jego koszyczku usadowiła się pszczolinka paskowana.

Nieco dalej mamy bardziej narastający problem. Oto klon jesionolistny - Acer negundo w towarzystwie rdestu plamistego - Polygonum persicaria.Pod latarnią uliczną znajdziemy marunę bezwonną - Matricaria maritima ssp. inodora.Towarzyszy jej łoczyga pospolita - Lapsana communis.Poza chwastami znajdziemy pomysł na zieleń w mieście. Zamiast hodować przyszłe pomniki przyrody można zrobić fikuśne konstrukcje i obsadzić je pnączami. Tutaj jest to milin amerykański - Campsis radicans.

Idę dalej. Teraz pod murem zauważyłem oryginalną trawę. Jestem przekonany, że to palusznik krwawy - Digitaria sanguinalis.

Poprzednim razem zwiedziłem park przy Celestacie. Tym razem go sobie odpuściłem.Wolałem uwiecznić kolejny egzemplarz mleczu zwyczajnego - Sonchus oleraceus.W tej okolicy pomiędzy kostkami brukowymi ciekawe zbiorowisko tworzy konyza kanadyjska- Conyza canadensis.Jest tutaj również rdest ptasi - Polygonum aviculare. Fitosocjolodzy wiedzą swoje, ale ja uważam, że to stowarzyszenie zielonych masochistów.Za ogrodzeniem w parku przy Celestacie zwróciłem uwagę na okazały egzemplarz ajlanta - Ailanthus altissima.Drzewo ma się dobrze, o czy świadczy ta siewka lub odrost korzeniowy. W bliskości okazu macierzystego każda opcja jest możliwa.Powoli zbliżamy się do obniżenia pod linią kolejową.Tuż za skrzyżowaniem jest sporo zieleni w zaniedbanym ogrodzie. Dominuje w nim sałata kompasowa - Lactuca serriola.W tym zielnym tłumie można zauważyć siewki robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia. Jest też bylica pospolita - Artemisia vulgaris porażona przez mączniaka - Erysiphe artemisiae.Bliżej linii kolejowej rośliny mają coraz gorzej. Oto kolejne bardzo zdeterminowane mniszki - Taraxacum sp. sp.A teraz idąc od lewej do prawej mamy szarłat szorstki - Amaranthus retroflexus, żółtlicę drobnokwiatowa - Galinsoga parviflora oraz mniszek - Taraxacum sp. sp.Nieco dalej trafiła się siewka ajlanta.Kolejny ajlant to już naprawdę bardzo narastający problem.Prawie przed torami mamy jeszcze łan dwurzędu murowego - Diplotaxis muralis.

Towarzyszył mu starzec lepki - Senecio viscosus.Ostatnim zielskiem przed wiaduktem był mniszek - Taraxacum sp. sp.

#539
od września 2004

A na tym Diplotaxis muralis jest ciekawa Hyaloperonospora, na platanach jest Erysiphe platani, na Carpinus betulus było pierwsze w Polsce stwierdzenie mączniaka Oidium carpini, na liściach Ginkgo biloba jest Phoma glomerata oraz Bartheletia paradoxa - grzyb określany jako żywa skamienalina - tak wiec nawet nieciekawa okolica może dać ciekawe znaleziska grzybowe

#4065
od września 2006

2011.07.24 13:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Peronospora a jak sądzę teraz Hyaloperonospora na Diplotaxis posiadam z 8 stanowisk. Oidium z Carpinus betulus po raz pierwszy zebrałem w 1995roku w rezerwacie Lipowiec.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.lipca.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji