bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-12-06 Na wschód do Płazy - część 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4076
od września 2006

2008-12-06 Na wschód do Płazy - część 1 #1

2011.07.28 15:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odbyliśmy całodniową wycieczkę od Płazy Dolnej do Płazy Górnej zaliczywszy w między czasie tereny Kamionki Wielkiej, Kamionki Małej oraz Simoty. Zdjęcia, co widać na mapie firmy Compass wykonywałem w 14 miejscach.Wszystkie zdjęcia w tym odcinku dotyczą punktu pierwszego. Zaczęliśmy od ulicy Rajskiej w Płazie Dolnej. Poszliśmy dość szybko do góry. Z drogi zobaczyliśmy pewien kamieniołom w którym znajduje się odsłonięcie formacji wapieni dolnych warstw gogolińskich.

Tuż obok w zakończeniu ulicy był taki sobie domek, przed którym rosła kępa jak mi się wydawało bambusów. To miskanty.

Spoglądając stąd na zachód widać wyłaniające się zza drzew wzniesienie Grodzisko Wielkie.Kiedy tak zastanawialiśmy się, jak wejść do kamieniołomu spotkaliśmy gospodarza tego domku, który z ochotą pokazał nam ciekawostki geologiczne. Oto kawałek kości gada.Była też całkiem spora kość.Są kawałki kręgosłupa.Były też okazy całkiem trywialne, jak ten z małżem Plagiostoma striatum oraz liliowcami.

Powróćmy na chwilę do pierwszego okazu z kością. Nieco powyżej niej znajdowały się dość interesujące ślady.Teraz jesteśmy już w kamieniołomie. Oto jeden z typowych znajdywanych tutaj okazów. Są to jakieś ślady biologiczne, ale trudno powiedzieć jakie zwierzęta je zostawiły.Miejsce to jest dość odludne, ale cywilizacja tutaj również dotarła.Nad kamieniołomem rośnie buczyna.Oto odsłonięcie głównej ściany wyrobiska.I kolejny kamień. Tym razem ze strukturą nazywaną Rhizocoralium.

Pod samą ścianą jest sporo rumoszu, a każdy kamień mógłby być okazem geologicznym.Tak jak ten.Czy też ten, który chociaż to był dopiero początek naszej wycieczki trafił ostatecznie do Muzeum.Dlatego rzuciliśmy okiem jeszcze raz na odsłonięcie i poszliśmy dalej.

Każda warstewka w tym przekroju to inna historia. A łomik oglądany na wstępie znajduje się nieco bardziej na północ od tego.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji