Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-07-26 Mysłowice, czyli coś z Brzęczkowic - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4084
od września 2006

2011.07.30 18:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia znalazłem wreszcie trochę czasu aby powłóczyć się po mysłowickim realu. Do miasta dojechałem z Jaworzna autobusem linii 321. Kończy on bieg na Osiedlu Powstańców Śląskich. W tej okolicy skupiłem się przede wszystkim na mokradle powyżej parkingu strzeżonego. Miejsce to określają następujące współrzędne geograficzne - N: 50st, 13min, 2sek; E: 19st, 9min, 14 sek. Zanim jednak tam doszedłem skupiłem się na pewnej topoli. Jest to jakiś genewski kundel.Nieco na północ od parkingu znajduje się podmokły teren ruderalny. Tutaj dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios otaczający sporą kępę trzciny pospolitej - Phragmites australis.

Na jej skraju trafiła się siewka orzecha włoskiego - Juglans regia.Jak widać zbiorowisko to znajduje się bardzo blisko blokowiska.W jego skład wchodzi między innymi jeżyna popielica - Rubus caesius.Zaczęło się kwitnienie nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.To ogrodzenie wyznacza granicę parkingu.Teren jest zasobny w substancje odżywcze, o czym świadczy kondycja tej pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioca.W drzewostanie pojawia się również śliwa domowa - Prunus domestica. To zapewne pozostałość po poprzedniej zabudowie.Jest i wierzba iwa - Salix caprea.Oto kilka migawek z tego zielonego gąszczu.

Jest tutaj również tawuła bawolina - Spiraea salicifolia.Teraz krótki rzut oka w kierunku drogi przelotowej i pobliskie zabudowania indywidualne.W tej okolicy nad niewielkim dołem zasypanym śmieciami zadomowiła się wierzbownica kosmata - Epilobium hirsutum.

Wśród traw pokładała się jeszcze pełnokwiatowa forma mydlnicy lekarskiej - Saponaria officinalis.Nieopodal wśród drzew są ponadto jabłonie domowe - Malus domestica.A na ścianie bloku mamy przykład lokalnego patriotyzmu.Jesteśmy już przed kościołem.Szybko podążamy w stronę widocznego na horyzoncie lasu.

Warto jednak na chwilę się zatrzymać. Zerkamy na wschód. W tle widać parę z chłodni kominowych elektrowni Jaworzno.Na moment zerknąlem wstecz aby udokumentować stanowisko wierzbówki kiprzycy - Chamaenerion angustifolium.

Trafił się również kozłek lekarski - Valeriana officinalis.A przed lasem rządzi nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Jesteśmy już na skraju lasu. Mijamy stanowisko pod moździerz.Ozdabiają go paprocie, głównie nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Wciąż stoi uznany za pomnik przyrody okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica.I wreszcie mamy głaz z lokalnego karbońskiego piaskowca.Znajduje się na nim pamiątkowa tablica umieszczona podczas fety na okoliczność naszego "uniowstąpienia". Treść napisu po raz kolejny została zmieniona. Teraz jest bardzo bliska prawdy.A na tym zdjęciu w luce pomiędzy drzewami widzimy sąsiednią Niwkę.Współrzędne geograficzne tej okolicy to - N: 50st, 13min, 38sek.; E: 19st, 9min, 26sek.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji