Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-07-26 Mysłowice, czyli coś z Brzęczkowic - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4085
od września 2006

2011.07.30 21:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy w rejonie sławnej tablicy w miejscu określonym przez następujące współrzędne geograficzne tej okolicy to - N: 50st, 13min, 38sek.; E: 19st, 9min, 26sek. Teraz będziemy schodzić ścieżką w kierunku północnym. Po bokach znajdują się linie okopów.Są również bardzo silnie wtopione w grunt schrony.

Część z nich służy dziś jako kosze na śmieci.Napis na tablicy jest drukowany i naklejany. Jak widać na tym obrazku nie wszyscy go akceptują.Idę dalej. Przede mną znajduje się kłoda brzozowa a na niej bardzo ładne hubiaki - Fomes fomentarius.

Po zejściu na dół idziemy wzdłuż linii kolejowej.Spotkałem tutaj kilka gatunków drzew. dlatego teraz będzie mała lekcja dendrologii. Na początek dąb czerwony. Dla wielu to Quercus rubra, dla innych Quercus borealis var. Maxima.Oto klon zwyczajny - Acer platanoides.Jest i dąb szypułkowy - Quercus robur.Kolejny gatunek to klon jawor - Acer pseudoplatanus.Dalej idzie topola osika - Populus tremula.Wszystkie te gatunki jako małe drzewka spotkałem na odcinku kilkudziesięciu metrów. W otoczeniu jednak dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Po krótkiej przerwie ciąg dalszy lekcji dendrologii. Oto grab zwyczajny - Carpinus betulus.Tuż obok niego rósł jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Towarzyszyła im czeremcha amerykańska - Padus serotina.Kolejnym obcym w tym gronie był jesion amerykański - Fraxinus americana.

Teraz będzie trywialny krajowiec, czyli leszczyna pospolita - Corylus avellana.Tuż przed skrajem lasu pojawił się uciekinier z pobliskiego ogrodu, czyli jeżyna bezkolcowa - Rubus laciniatus.A oto widok z krawędzi lasu w kierunku północnym.Powoli zbliżam się do ulicy Krótka. Na chwilę zatrzymamy się przy widocznym przed nami trawiastym skwerku.Dominuje tutaj trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Bardzo ważnym elementem środowiska jest tutaj barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.

Akurat trafiłem na organizowaną przez zmięka żółtego - Rhagonycha fulva imprezkę ważną dla przetrwania tego gatunku.W roli słonia w składzie porcelany była tutaj rączyca rdzawa - Tachina fera. Na szczęście zachowywała się tak dyskretnie jak tylko było to możliwe. Zresztą proszę prześledzić jej zachowanie.

Idziemy teraz dalej. Oto wyka ptasia - Vicia cracca.

Jest i szczypta żółci pod postacią tojeści pospolitej - Lysimachia vulgaris.Idę teraz wzdłuż wysokiego nasypu. To królestwo sumaka octowca - Rhus typhina.Przeplata go winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus inserata.Jakoś w tym wszystkim próbują się odnaleźć kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium oraz glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium maius.W tym momencie zorientowałem się, że zatoczyłem dość szeroki krąg. Oto pobocze ulicy Krótka.Tutaj z widocznego na poprzednim zdjęciu zielonego tłumu wyłuskałem koniczynę polną - Trifolium arvense.Wypad do Mysłowic skończyłem pod kościołem, gdzie znajduje się przystanek autobusowy.Współrzędne geograficzne tego miejsca to - N: 50st, 13min, 26sek.; E: 19st, 9min, 12sek.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji