Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-07-28 Trzebinia Psary - źródło Buk
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4097
od września 2006

2011.07.31 22:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatnim punktem naszej czwartkowej wycieczki było obejrzenie źródła Buk. Na mapie firmy Compass znajduje się ono w okolicy oznaczonej czerwoną plamą.W rzeczywistości znajduje się ono tam, gdzie płot betonowy kontaktuje się ze słupem energetycznym a drogę przecina blaszana balustrada.Tak to wygląda z bliska. Źródło znajduje się w dole. Trzeba tam zejść po schodkach.Pierwotnie w tej okolicy znajdowało się wywierzysko, na którym zbudowano ujęcie wody pitnej. Ma ona właściwości zbliżone do Nałęczowianki. Tutaj oglądamy obowiązkowy przepływ, dzięki któremu utrzymywane jest koryto rzeki.Ciek to jedno z ramion rzeki, która ostatecznie kończy swój bieg w Krakowie jako dopływ Wisły. Jest to po prostu Rudawa. Teraz jej koryto skrywa się w gęstych zaroślach.

Spośród wielu gatunków roślin zwróciłem uwagę na miętę długolistną - Mentha longifolia.

Ta jarzębina - Sorbus aucuparia zdobiła coś sypkiego. Mam nadzieję, że to tylko jakiś kamień.Okolica tylko pozornie jest nieciekawa.

Byliśmy tutaj bardzo krótko, ale jeszcze zdążyłem uwiecznić ten owocujący kozibród łąkowy - Tragopogon pratensis.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji