bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-11-24 Chrzanów, drugi dzień po ataku zimy
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4111
od września 2006

2008-11-24 Chrzanów, drugi dzień po ataku zimy #1

2011.08.04 06:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu śledzimy przebieg zimy. Minął drugi dzień. Oto rynek w Chrzanowie i wybitnie zaskoczone młode platany - Platanus x acerifolia.Posadzono je tutaj po gruntownej przebudowie rynku w roku 2005. Takie młode, a już owocują.

Poświęciłem im nieco więcej czasu, dlatego proponuję nieco dokładniej przyjrzeć się ich liściom. Żadnych oznak przygotowań do jesiennego zrzutu.Równie zaskoczonym okazał się być sumak odurzający zwany też octowcem - Rhus typhina na rogu ulic Garncarska i Krakowska.Chociaż niekoniecznie, bo jak się dobrze przyjrzeć to stare pędy są łyse, znaczy się rzetelnie zrzuciły liście. Zielenią się tylko pędy jednoroczne.Owoce tego gatunku przykryte śniegiem dają ciekawy efekt plastyczny.Gatunkiem, który jak się wydaje, nie dał się zaskoczyć była róża pomarszczona - Rosa rugosa.

Po wykonaniu tej serii zdjęć udałem się na ulicę Topolową do nowego szpitala, gdzie miałem coś do załatwienia. Wracając, przed szpitalem znalazłem bardzo zaskoczone rozchodniki okazałe - Sedum spectabile.Przy ulicy Topolowej znajduje się sporo starych kasztanowców zwyczajnych, zwanych też białymi - Aesculus hippocastanum. Na jednym z nich znalazłem tego hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Przy ulicy Szpitalnej bardzo smętnie wyglądała kompletnie zaskoczona komosa biała - Chenopodium album.

Przyjrzyjmy się jej bliżej.

A na zakończenie tego wątku obejrzyjmy sobie ulistnione pędy topoli - Populus sp. sp. Oczywiście podejrzewam jakiegoś "genewskiego kundla".Po obejrzeniu tego wszystkiego, niejako na pocieszenie, warto sobie uzmysłowić, że zima zaskakuje nie tylko drogowców.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji