bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-11 Chrzanów - ostatnie dni listopada
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4112
od września 2006

2008-11 Chrzanów - ostatnie dni listopada #1

2011.08.04 21:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku zamieszczę dwa krótkie fotoreportaże wykonane w dniach 27 i 28 listopada. Zima po przeprowadzeniu dość spektakularnego ataku w dniu 22 listopada już w pięć dni później zachowała się jak ta lafirynda co to dała w pysk i poszła. Na początku park w Chrzanowie i przemarznięte liście robinii akacjowej.

Część z nich była dziwnie zdeformowana.

A to już ulica Kościuszki i ogród za siedzibą Fundacji Brata Alberta. Tutaj mamy bardzo zaskoczone nawłocie kanadyjskie - Solidago canadensis. Przy okazji widać, że śnieg jeszcze leżał.

Tutaj też na pędach dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra w najlepsze żerowały mszyce.

Kolejny punkt to ogród przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzka i Oświęcimska. Wówczas zza płotu wychylały się kwitnące pędy bluszczu - Hedera helix. Jak widać i on został kompletnie zaskoczony.

Następnego dnia, czyli 28 listopada odbyłem krótki poranny spacer po parku w pobliżu Muzeum w Chrzanowie. Jak widać śniegu jest coraz mniej. Pięknie w słonecznym uderzeniu prezentował się cis pospolity - Taxus baccata.

Tu i ówdzie niewielkie płaty śniegu jeszcze się trzymały.

Oszronione były opadłe liście różnych drzew i krzewów.Szron znajdował się również na strąku robinii akacjowej.Oto chory klon zwyczajny - Acer platanoides. Ten widok to już historia. Drzewo zostało ścięte. Część drewna z niego trafiła nawet do mnie, oczywiście w roli opału.Pomiędzy jego korzeniami znajdowała się siewka cisu - Taxus baccata. Zgłaszałem ten fenomen odpowiednim władzom, ale drzewka nie udało się ocalić.

A na zakończenie owoce śnieguliczki - Symphoricarpos albus.I na dodatek cis - Taxus baccata.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji