Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-02 Jaworzno, tropem zaginionego Żabnika 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4123
od września 2006

2011.08.07 09:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszamy dalej w dół jakby to powiedzieć "doliny suchej wody". Teraz na mapie firmy Compass jest to odcinek jasnozielony.Na początek ładny ale śmiertelnie trujący grzybek, muchomor plamisty - Amanita pantherina.Po krótkim obejrzeniu znaleziska czas na kolejny fragment gęstwy krzewów.

Tutaj dolinę przecina kolejna ścieżka.Oczywiście skorzystanie z niej nie wchodziło w rachubę. Dalej przedzieram się przez krzewy.

Na szczęście są też odcinki łatwe do przejścia. Ostatecznie cóż znaczy taka kłoda pod nogami z kruszczykiem szerokolistnym - Epipactis helleborine na pierwszym planie.A w pobliżu mamy kolejny egzemplarz tego gatunku otoczony przez tłum szczawika zajęczego - Oxalis acetosella.Natrafiamy również na kolejne skupiska starych, jak na tę okolicę świerków - Picea abies.

Jest też martwy młodzik.I znowu gęstwina, ale nietrudna do przejścia.Jej urodę podkreślają okazałe egzemplarze wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina.Ale póki co jest gęstwina.Są też fragmenty łatwiejsze do przejścia.Są też urocze detale. Oto chrobotek - Cladonia w cieniu siódmaczka leśnego - Trientalis europaea.Teraz trafiłem na większe rozszerzenie doliny, które maskuje tłum młodych świerków - Picea abies.Niewątpliwie jest to potomstwo tych okazałych drzew.Przedzieram się dalej.

By po raz kolejny trafić na łatwy odcinek.A oto pierwszy dowód na to, że cywilizacja również tutaj dotarła.Na szczęście to był tylko drobny incydent. Reszta jest urocza.

A ten powalony świerk skojarzył mi się ze szkieletem martwego dinozaura.A za nim kolejna grupa młodych świerków.Cały czas dominowała zieleń i brąz. Barwnym akcentem były kwiaty psianki słodkogórz - Solanum dulcamara.Na kolejnych zdjęciach można dostrzec, że dolina jeszcze bardziej się pogłębia.

Dopiero tutaj znalazłem bardzo interesujący mech różyczkoprątnik - Rhodobryum roseum. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Pojawił się tutaj również smakosz sosnowych szyszek, szyszkolubka kolczasta - Auriscalpium vulgare.

A oto merzyk pokrewny - Plagiomnium affine.Ta gęstwa skrywa wiele ciekawostek.Jedną z nich jest ten mech, którego nie usiłuję nawet nazwać.Dlatego pora iść dalej.

Ten etap wędrówki tropem zaginionego Żabnika kończę przy tej powalonej kłodzie.Tutaj zerkniemy tylko na merzyk pokrewny - Plagiomnium affine.Jest i różyczkoprątnik różowy - Rhodobryum roseum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji