Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-02 Jaworzno, kresy północno-wschodnie, część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4126
od września 2006

2011.08.08 10:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy naszą wędrówkę w poczukiwaniu roślin ściśle oraz częściowo chronionych na obszarze pomiędzy Ciężkowicami a Sierszą. Od tej chwili na celowniku mojego aparatu znalazła się część kompleku leśnego położonego pomiędzy piaskownią a lasem skrywającym zaginiony Żabnik. Tak to wygląda na mapie firmy Compass. W tym odcinku wędrujemy wzdłuż trasy oznaczonej kolorem żółtym.Zaczynamy w rejonie skrzyżowania drogi biegnącej ze wschodu na zachód a drogi przecinającej ten las z południowego-wschodu ku północnemu zachodowi. I znowu. na poczatku nic szczególnego. Lada jaki bór.

Na skraju lasu znajdujemy relikty roślinności bagiennej. Tutaj jest to bodziszek błotny - Geranium palustre.

Tak las wygląda w osi ukośnie biegnącej drogi.Na poboczu trafił się barszcz zwyczajny - Heracleum sphondulium. Trochę nie na miejscu biorąc pod uwagę obfitość borówki czarnej - Vaccinium myrtillus.A tak w ogólności na prawo bór.Na lewo bór.I znowu na prawo bór.A w runie, co zrozumiałe częściowo chroniony rokietnik pospolity. Tkwi w nim samotny siódmaczek leśny - Trientalis europaea.A przed nami poręba. Ten zrąb zupełny to jak mniemam wypadek przy pracy.

Ale wkrótce będzie tym miejscu całkiem znośny las. Ostatecznie gospodarka leśna opiera się na wieloletnim cyklu: - jest las, był las, będzie las w odróznieniu od pewnej firmy, która życzy sobie aby nieco tę sekwencję zmienić na - będzie piaskownia.Znajdziemy tutaj również roślinny drut kolczasty w gatunku jeżyna fałdowana - Rubus plicatus.

Idziemy dalej.Na poboczu znajdujemy nawłoć pospolitą - Solidago virga-aurea. Niestety, wskutek amerykańskiej inwazji nie jest już godna swojej nazwy.Wprowadzono na ten teren również karaganę syberyryjską - Caragana arborescen. Poraża ją mączniak, jak dla mnie Microsphaera palczewski, który przyszedł za nią niczym cholera, nieodłączna Moskali towarzyszka.W tym momencie zdecydowałem skręcić na południowy zachód i przejść przez tę piaszczystą płaszczyznę.

Tutaj trafiają się pospolite i gdzie indziej chwasty. Oto konyza kanadyjska - Conyza canadensis.Jest i rdest plamisty - Polygonum persicaria.Jest to przede wszystkim uprawa leśna. Poza sosną zwyczajną wprowadza się tutaj gatunki liściaste, tak jak tę lipę drobnolistną - Tilia cordata.Dalej idzie rdest powojowy - Fallopia convolvulus.Zbliżam się powoli do samotnego dębu szypułkowego - Quercus robur.Kieruję się w stronę ściany sosen - Pinus sylvestris.Po drodze dokumentuję jeszcze na rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa.Następnie jakiś jastrzębiec - Hieracium.Kolejny gatunek to komonica zwyczajna - Lotus corniculatus.Wreszcie staję na skraju lasu.Dopiero tutaj natrafiam na pierwszego kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Jest i drugi, tym razem kwitnący.Jest też okaz o kwiatach bardziej fioletowych.Kolejny gatunek częściowo chroniony to kalina koralowa - Viburnum opulus.Znalazł się również ściśle chroniony dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis. Gatunek ten wymaga stanowisk nasłonecznionych i dlatego w tej okolicy jest on raczej reliktem.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji