Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-02 Jaworzno, kresy północno-wschodnie, część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4127
od września 2006

2011.08.08 14:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugim odcinku poznamy uroki południowo-zachodniej części lasu położonego na południe od piaskowni. Przejdziemy się również wzdłuż jego zachodniej krawędzi. Oto mapa firmy Compass. Tym razem wędrujemy w osi trasy oznaczonej kolorem fioletowym.Na początek od razu dwa kwitnące kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Bór w którym teraz się znajdujemy zagęszczają liczne świerki - Picea abies.Ale storczyków ci tutaj dostatek. Oto kolejne kruszczyki rdzawoczerwone - Epipactis atrorubens.

Jest tutaj również jarzębina - Sorbus aucuparia, porażona grzybem rdzawikowym - Gymnosporangium juniperinum.Są także nieliczne kępy trzęślicy modrej - Molinia coerulea. Jest to relikt dawnej roślinności bagiennej.Przyjrzyjmy się teraz fizjonomii tego lasu. Oto skupisko świerka - Picea abies.Oto nieliczne jałowce pospolite - Juniperum communis.Miejscami w runie pojawiają się większe płaty borówki brusznicy.Wiele tutejszych świerków ma po kilkadziesiąt lat.

Pomiędzy nimi w warstwie krzewów dość liczna jest częściowo chroniona kruszyna pospolita - Frangula alnus. Tutaj poraża ją mączniak - Microsphaera divaricata.Idziemy dalej. Las jak las.W tej okolicy pod jednym ze świerków wystąpiła spinka pomarańczowa - Rickenella fibula.

Znalazłem także borowika - Boletus edulis, jak sądzę. Grzyb skończył jako klasyczny koszykowiec. Ostatecznie wystapił w roli przystawki duszonej z cebulką na masełku.

Oto kilka kolejnych widoków tego lasu. Pewnego rodzaju monotonia, ale warto utrwalić te widoki, tak na wszelki wypadek, gdyby nam się nie udało tego ochronić.

Jestem już w pobliżu drogi.Od tej chwili ruszam na północ pilnie śledząc ciekawostki z prawej strony drogi.Jedną z nich jest pięciornik kurze ziele - Potentilla erecta porażony przez rdzę z gatunku Frommea obtusa. Jest to gatunek stosunkowo rzadki, nawet w moich zbiorach. Na tym żywicielu odnotowałem go dopiero dwa razy, w 1990 roku z Jaworzna oraz w 2000 roku z Chrzanowa.

A teraz mamy gatunek charakterystyczny raczej dla terenów suchszych. Jest to babka średnia - Plantago media.O tym, jak skomplikowane są tutaj stosunki wodne świadczy występowanie niemalże w tym samym miejscu czarcikęsu łąkowego - Succisa pratensis.Część osobników była porażona przez mączniaka - Erysiphe knautiae.Nie zabrakło tutaj również kolejnego kruszczyka - Epipactis, którego nie próbuję oznaczyć do gatunku.Całkiem pewny jest jedynie kruszczyk rdzawoczerwony - Epipactis atrorubens.A w tej części drzewostanu znajduje się spora domieszka jałowca pospolitego - Juniperus comminis.A to kolejny kruszczyk, raczej szerokolistny - Epipactis helleborine.Zanim ponownie skręcimy na wschód przyjrzyjmy się poboczu drogi. Jest w tym miejscu sporo babki zwyczajnej - Plantago maior. Towarzyszy jej lebiodka pospolita- Origanum vulgare.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji