Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-02 Jaworzno, kresy północno-wschodnie, część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4128
od września 2006

2011.08.08 17:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczynamy trzecią część penetracji terenowej po omawianym obszarze. Tym razem będzie to droga a następnie północna krawędź lasu od strony piaskowni. Na mapie firmy Compass ten odcinek oznaczyłem kolorem zielonkawym.Na tym skrzyżowaniu odbijamy w lewo, w stronę największej kałuży.Niedaleko skrzyżowania rośnie ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.

Roślinę poraża rdza - Puccinia cnici.Zanim pójdziemy dalej spójrzmy jeszcze raz na kałużę.Po obu stronach drogi znajduje się niemalże taki sam bór. Ten po lewej to smutna resztka pierwotnego lasu.Tak jak do tej pory w lesie sporą domieszkę stanowi świerk - Picea abies.Nieco dalej w lesie pojawia się sporo dębów.Są też ślady pozostawione przez osoby kulturalne inaczej.Dlatego trzeba iść dość szybko dalej. Na końcu drogi prześwieca piaskownia.Pomimo jej bliskości trafiają się jeszcze relikty bagienne, takie jak ten krwiściąg lekarski - Sanguisorba officinalis. Roślinę poraża mączniak - Sphaerotheca ferruginea. Całość jednak rośnie pomiędzy częściowo chronionym rokietnikiem pospolitym.Oto kolejny fragment boru.I w tej chwili patrząc ogólnie na ten las, pożądając jednocześnie jakieś odmiany po kruszczykach pomyślałem sobie, że przydałby się jakiś pomocnik. Przeszedłem kilkanaście metrów i moje marzenie się spełniło. Oto on, pomocnik baldaszkowy - Chimaphila umbellata, kolejny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Jest i kolejny ślad pobytu osoby kulturalnej inaczej.Spójrzmy teraz na piaskownię, gdzie trwa mało udana próba rekultywacji w kierunku leśnym.

A na krawędzi wyrobiska las jakoś się trzyma.Skrajem lasu i piaskowni pojawiła się brzozowa obwódka.I wreszcie pojawiły się pierwsze, aczkolwiek nieco zmarnowane kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.Teraz widać część piaskowni, gdzie trwa eksploatacja. W tle znajduje się elektrownia Siersza II. Tam znajduje się już Trzebinia.A w borze większe powierzchnie zajmuje borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea.

Jest także sinozielony płonnik - Polytrichum juniperinum lub Polytrichum piliferum.

Na niewielkim odcinku krawędź lasu i piaskowni zabezpiecza obwałowanie z nadkładu.W tej okolicy po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia wędrówek po tym kompleksie leśnym odnotowałem starzec Fuchsa - Senecio nemorensis ssp. Fuchsii.

Jest tutaj również dzięgiel leśny - Angelica sylvestris.A tak wygląda las w ogólności. Jest to bór dość świeży.Tutaj w runie nader często widuje się pięciornik kurze ziele - Potentilla erecta.Była też jeżyna - Rubus sp. porażona przez mączniaka Sphaerotheca alchemillae.Są tutaj również wyraźne ślady synatropizacji. Świadczy o tym ten pas babki zwyczajnej - Plantago maior.A w przyległym borze znalazłem dąb szypułkowy - Quercus robur porażony przez makulkę - Microsphaera alphitoides.A oto kolejny ślad cywilizacji.Lepiej jednak oglądać piękne okoliczności przyrody, chociażby takie.

A na zakończenie tego odcinka kolejny i póki co ostatni kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji