Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-02 Jaworzno, kresy północno-wschodnie, część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4129
od września 2006

2011.08.08 21:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatnim odcinku w którym prezentuję wyniki penetracji lasu przyległego do piaskowni przejdziemy się w kierunku południowym. Zresztą co ja się będę powtarzał. Na mapie firmy Compass jest to odcinek oznaczony kolorem oliwkowym.Las jak las. Dużo sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Małe co nieco dębu szypułkowego - Quercus robur oraz świerka zwyczajnego - Picea abies. Inne gatunki stanowią nieznaczną domieszkę.

Uszedłem mniej niż 50m i już znalazłem pierwsze kruszczyki rdzawoczerwone - Epipactis atrorubens.

Tuż obok w cieniu sosen rósł sobie merzyk - Plagiomnium affine - jak sądzę.Część tego terenu to niewielkie trawiaste przestrzenie.Tutaj wystąpił starzec jakubek - Senecio jacobaea.Okaz jest prawdopodobnie porażony przez mączniaka - Sphaerotheca xanthi, ale jak jest naprawdę okaże się po "wrzuceniu pod mikroskop".

Idziemy dalej. Wkrótce będzie skrzyżowanie z drogą równoległą do piaskowni.Bór oczywiście przez cały czas taki sobie.Ale kruszczyków rdzawoczerwonych - Epipactis atrorubens ci tutaj dostatek.

Niektóre rosną nawet pomiędzy ostrożniami polnymi - Cirsium arvense.A wszystko to przy takiej czasami, bo podczas deszczów, takiej błotnistej drodze dojazdowej do piaskowni.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji