Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-07 Jaworzno, niedaleko od Jaworznika - 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4133
od września 2006

2011.08.11 22:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Wchodzimy do lasu nad Jaworznikiem. Na początek tradycyjnie mapa firmy Compass.Tym razem jest to trasa oznaczona kolorem fioletowym. Do lasu wkraczam w sąsiedztwie czeremchy amerykańskiej - Padus serotina.Las nie jest zbyt mocno zarośnięty.Miejscami jednak czeremcha rządzi. Nic dziwnego, wszak jest to gatunek inwazyjny, zasługujący na staranne tępienie.

Nie będzie łatwo, tak jak z wieloma amerykańskimi przybłędami nieopatrznie wpuszczonymi do naszych ekosystemów. Tutaj czeremchę - Padus serotina poraża mączniak - Podosphaera tridactyla.Oczywiście wszedłem do tego lasu w zupełnie innym celu. Przecież poszukujemy tutaj roślin chronionych chociażby częściowo.Na początek mech, rokietnik pospolity - Pleurozium schreiberi.Ale po pierwszych kilkudziesięciu metrach była posucha. A bór był ni to świeży, ni to mieszany.

Spotkałem jeszcze samotnego zawciąga pospolitego - Armeria maritima ssp. elongata.

Tuż obok po chwili znalazłem dwa kruszczyki rdzawoczerwone - Epipactis atrorubens.No to zaczęło się. Teraz mamy płat borówki brusznicy - Vaccinium vitis-idaea w którym próbował się ukryć ściśle chroniony pomocnik baldaszkowy - Chimaphila umbellata.A borówkę brusznicę dość słabo atakuje płaskosz borówkowy - Exobasidium vaccinii.

Nieco dalej bór sprawia wrażenie bardziej świeżego.Stanowiące tutaj sporą domieszkę dęby czerwone - Quercus borealis var. Maxima nie są w najlepszej kondycji.Ale co tam dęby. Jest kolejny kruszczyk rdzawoczerwony- Epipactis atrorubens.

Niestety towarzyszy mu takie piętno współczesności.Tuż przed końcem tego odcinka tej trasy teren stał się bardziej pagórkowaty.Tutaj na powalonej sośnie - Pinus sylvestris przyłapałem niszczyka - Trichaptum fuscoviolaceum.Z pagórka widać było drogę.

Był tutaj porażony przez mączniaka - Erysiphe cichoracearum jastrzębiec Lachenala - Hieracium vulgare.Było też kolejne skupisko kruszczyków - Epipactis.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji