Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-07 Jaworzno, niedaleko od Jaworznika - 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4142
od września 2006

2011.08.14 22:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tedy wędrując wzdłuż trzeciego Jaworznika i Koziego Brodu po chwili kluczenia wyszedłem na drogę. Po chwili zorientowałem się, że była to droga ograniczająca wyróżnioną przy okazji nową powierzchnię badawczą od strony północnej. Oto mapa firmy Compass. Miejsca objęte tym fotoreportażem są oznaczone kolorem ciemnoniebieskim.Na początek skręciłem w prawo, skupiając się na wszelki wypadek na terenie położonym po prawej stronie drogi. Wszak z niego wyszedłem.Na poboczu znajdowała się kępa sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum.Tuż za nią był olszewnik kminkolistny - Selinum carvifolia.Towarzyszył im dzięgiel leśny - Angelica sylvestris, kolejny relikt roślinności wilgociolubnej.Idąc dalej po chwili zorientowałem się, że dochodzę do punktu wejścia.Tedy zawróciłem i od razu wypatrzyłem kolejnego kruszczyka rdzawoczerwonego - Epipactis atrorubens. Roślina już wydała owoce, co dowodzi, że ma się w tej okolicy dobrze.

Były też kwitnące okazy tego gatunku.

A teraz coś zupełnie z innej beczki, babka średnia - Plantago media.

I kolejny fragment lasu. W tym płacie były kolejne kruszczyki rdzawoczerwone - Epipactis atrorubens.Oto występująca tutaj kwitnąca roślina tego gatunku.Jest też większe skupisko owocujących okazów. To raczej kruszczyk szmalhauzeński - Epipactis x schmalhausenii.Powierzchnię przedziela trawiasta przecinka.W tej okolicy dominuje borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea.

Skupiska tej krzewinki przeplata chroniony mech rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.Teraz teren staje się wyraźnie pagórkowaty.W drzewostanie coraz częściej pojawia się świerk - Picea abies.

A wśród krzewinek trafia się jeszcze borówka czarna - Vaccinium myrtillus.Jest i częściowo chroniona kalina koralowa - Viburnum opulus.A co było dalej pokażę w kolejnym odcinku.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji