Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-07 Jaworzno, niedaleko od Jaworznika - 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4144
od września 2006

2011.08.14 23:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończymy nasz spacer po tej części lasu zwanego Uroczysko Kolawica. Oto mapa firmy Compass. Tym razem wędrujemy wzdłuż trasy oznaczonej kolorem brązowym.Dalej idziemy grzbietem wzniesienia. W drzewostanie pojawia się coraz więcej świerka pospolitego - Picea abies.

Teren wyraźnie się obniża. Dołem płynie Kozi Bród.Powoli schodzę w dół, trawersując stoki tej wielkiej jak na tę okolicę wydmy.

Jestem teraz dość blisko rzeki.Oczywiście cały czas rozglądam się za roślinami chronionymi. I wreszcie znalazłem kolejne stanowisko ściśle chronionego pomocnika baldaszkowego - Chimaphila umbellata.Jest tutaj również stosunkowo rzadka korzeniówka - Monotropa hypopitys.A oto kolejne widoki tego lasu.

A w lesie kolejny kruszczyk - Epipactis.W tym zielonym tłumie na szczególną uwagę zasługuje świerząbek orzęsiony - Chaerophyllum hirsutum. To kolejny relikt roślinności wilgociolubnej.Podobną rolę ogrywa tutaj bodziszek błotny - Geranium palustre. Zwiększoną obecność tych gatunków można wytłumaczyć bliskością rzeki.

A oto i Kozi Bród. Na tym odcinku jest on wpuszczony w wybetonowane koryto, które nieudolnie maskuje bujna roślinność.

Jednym z jej składników jest orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Ale i w takim miejscu można trafić na kruszczyka - Epipactis.Zbliżmy się ponownie do rzeki, która jak widać ma spory potencjał transportowy.Tutaj, niemalże tuż przed końcem tej powierzchni natrafiłem jeszcze na porzeczkę czarna - Ribes nigrum. Jeśli jest to relikt pierwotnej roślinności to wówczas mamy trafiony kolejny gatunek częściowo chroniony. Może to być również tylko jakiś wyrzutek z ogrodu.Dojścia do granicznej drogi bronią kolejne łany bujnej roślinności.Jednym ze składników jest sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum odwiedzany przez liczne motyle. Na początek perłowiec malinowiec - Argynnis paphiaPotem rusałka admirał - Vanessa atalanta

A tak wygląda droga ograniczająca tę powierzchnię od zachodu.Po jej lewej stronie biegnie głęboki rów. Tędy płynął do Koziego Brodu Jaworznik nr 2.Nim zajmiemy się przy innej okazji. Na razie ostatni rzut oka na bór, który żegnamy, a w nim ciekawie ukształtowany jałowiec - Juniperus communis.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji