Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-07 Jaworzno, na północ od Żabnika - 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4153
od września 2006

2011.08.16 19:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto druga część fotoreportażu o wędrówce lasem położonym na północ od Żabnika. Od razu spoglądamy na mapę firmy Compass. Idziemy odcinkiem oznaczonym kolorem jasnoniebieskim na północny zachód.Jest to krawędź piaskowni.Nawet tutaj utrzymuje się ostrożeń błotny - Cirsium palustre.

Częściowo wzdłuż krawędzi znajdują się zwały nadkładu.

Oto widok z krawędzi wyrobiska w dół. Tam już usiłowano teren zrekultywować, ale wciąż jest daleko do tego typu lasu, który jest na górze.

Oto kolejny fragment krawędzi lasu i piaskowni.Jest tutaj również dość okazała czeremcha amerykańska - Padus serotina.Idziemy dalej. Miejscami krzewy są bardzo gęste.

Nieco dalej las jest zwyczajny.Ale nawet w takich warunkach znalezienie kruszczyka rdzawoczerwonego - Epipactis atrorubens nie nastręcza trudności.Jest tutaj również bodziszek błotny - Geranium palustre.Idziemy dalej. Oto kolejna góra nadkładu.A w tej okolicy kolejny kruszczyk rdzawoczerwony - Epipactis atrorubens pośród poziomek - Fragaria vesca.Oto kolejny fragment boru.Oto pierwszy kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.W części boru większe połacie lasu porasta borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea.A pomiędzy nimi skrywają się kolejne kruszczyki - Epipactis.

Jesteśmy już przy końcu tego odcinka trasy. Oto wyraźne skrzyżowanie dróg leśnych, które są dobrymi punktami orientacyjnymi przy podziale całego obszaru na mniejsze kawałki.Jedna z tych dróg wiedzie na dno piaskowni.Dodatkowym punktem orientacyjnym jest słupek oddziałowy.

#4154
od września 2006

2011.08.16 19:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zanim poszedłem dalej znalazłem w okolicy tego słupka kolejne skupisko kruszczyków - Epipactis pośród brusznic - Vaccinium vitis-idaea.Przez niedopatrzenie umieściłem to zdjęcie w kolejnym pliku.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji