Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-07 Jaworzno, na północ od Żabnika - 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4156
od września 2006

2011.08.16 21:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończymy naszą wędrówkę przez ten fragment lasu. Oto trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem żółtym.Na początek pierwsze dwa kruszczyki rdzawoczerwone - Epipactis atrorubens.

Drzewostan póki co jest dość przejrzysty.Dlatego wypatrywanie storczyków nie nastręcza większych trudności. Oto kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine. Oczywiście nader liczna tutaj borówka czarna - Vaccinium myrtillus też jest godna zauważenia.Chylące się ku zachodowi słońce dawało ciekawe efekty kolorystyczne.Ale najważniejsze były storczyki. Oto kruszczyk rdzawoczerwony - Epipactis atrorubens. Coraz trudniej odnajduje się okazy kwitnące, ponieważ sezon na nie właśnie mija.A las po chwili stał się borem dość świeżym.Dlatego bez trudu znajduję kolejne kruszczyki - Epipactis.

Teraz skręcam na wschód. To częściowo zanikająca droga biegnąca równolegle do prawego brzegu Żabnika.Pojawiła się tutaj olsza czarna - Alnus glutinosa. Drzewa są bardzo rachityczne. Znaczy się czują się nie za bardzo na swoim miejscu.

Wydawanie owoców w tym wieku także jest dowodem na słabą kondycję tych drzewek.A oto kolejne kruszczyki rdzawoczerwone - Epipactis atrorubens. Wszak one są tutaj najważniejsze.To było całkiem spore gniazdo, ale ruszamy dalej. Bór w dalszym ciągu jest raczej świeży.Chociaż domieszka trzęślicy modrej - Molinia coerulea wprowadza pewne zamieszanie.Czas jednak na kolejną porcję kruszczyków - Epipactis.

Powoli zbliżam się do wschodniego krańca lasu.Pomiędzy nim a drogą do Boru Biskupiego biegnie suchy obecnie rów Jaworznika II.Tedy na zakończenie kilka migawek.W oparciu o badania wykonane do tej pory powstał pierwszy raport wskazujący, że cały ten teren jest wręcz naszpikowany roślinami ściśle chronionymi ze sporą domieszką gatunków częściowo chronionych.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji