Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-04 Chrzanów - piaskownia Jeziorki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4157
od września 2006

2011.08.16 22:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Aby trochę odetchnąć od spraw związanych z osobliwościami Uroczyska Kolawica proponuję krótką migawkę z terenu innej, czynnej piaskowni. Funkcjonuje ona jako tytułowa piaskownia Jeziorki, realnie wydobywa piasek z wydm lasów Chrzanowa, a fizycznie znajduje się tuz za ostatnimi domami Koźmina. Oto ta sytuacja na mapie firmy Compass. Piaskownia jest oznaczona zielonym kołem.Miejsce to już pokazywałem w minionych latach. Teraz stan aktualny. Spory obszar po eksploatacji jest w trakcie rekultywacji.

Tak wygląda front obecnie prowadzonych robót.Przy czole eksploatacji pokazała się woda. Znaczy się został naruszony poziom wodonośny. Miejmy nadzieję, że niechcący. Bo jeśli chcący, będzie źle, jak powiada zaprzyjaźniony geolog.Oto zbliżenie na ścianę piasku.Z boku odsłoniły się warstewki piasku.Można też prześledzić przebieg procesu glebotwórczego w szczytowej partii wydmy.Wracając udokumentowałem niektóre rośliny. Oto wiesiołek - Oenothera.

O bliskości wody świadczy ten sit skupiony - Juncus conglomeratus.W jego cieniu wyrasta karmnik kolankowaty - Sagina nodosa.Mamy tutaj również wierzbownicę kosmatą - Epilobium hirsutum.A na zakończenie, jako, że spieszyło nam się dalej uchwyciłem jeszcze kwitnący wrzos - Calluna vulgaris.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji