Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-06 Mikołów - nasz drugi raz, czyli Wymyślanka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4172
od września 2006

2011.08.21 21:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejnym celem naszej wycieczki do Mikołowa była tak zwana Wymyślanka. Sporo informacji na jej temat znajduje się tutaj - http://www.mikolow.um.gov.pl/informator.php oraz tutaj - http://mikolow.naszemiasto.pl/artykul/999033,kiedys-miejsce-kultowe-dzisiaj-jakby-zapomniane,id,t.html.
Dzieło rotmistrza Korwin-Wierzbickiego nazywało się pierwotnie Dolina Charlotty. Ja pokażę tylko stan tego miejsca w dniu w którym je odwiedziłem. Zanim tam doszliśmy zwróciłem uwagę na niezbyt wyniosłe a ponadto mocno sterane jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.

Po drodze minęliśmy również topolę Simona - Populus simonii.

Do parku wkraczamy od strony ulicy Górniczej. przechodząc pod malowniczo oświetlonym tego dnia kasztanowcem zwyczajnym - Aesculus hippoocastanum.Oto początek promenady. Pierwsze trzy drzewa to jawory - Acer pseudoplatanus.Nieco dalej godny uwagi jest okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Idąc dalej mijamy równie wiekowy grab zwyczajny - Carpinus betulus.

Kolejnym matuzalemem, jak na tę okolicę był wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.Te drzewa raczej pamiętają czasy fundatora. Nowością jest tutaj jarząb mączny - Sorbus aria.Dalej idzie mocno sponiewierana lipa drobnolistna - Tilia cordata.Park założono w dolinie rzeki Jamny. Dlatego bardzo tutaj na miejscu są olsze czarne - Alnus glutinosa. Wiele z nich osiąga spore rozmiary.Oto jedna z parkowych sadzawek.Na jej brzegu rośnie sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.Wśród ozdobnych krzewów występuje tutaj dereń biały - Cornus alba. To współczesne nasadzenie.Oto jedna ze wspomnianych na wstępie wiekowych olsz czarnych - Alnus glutinosa.Nowością jest kolejne drzewo, dąb czerwony - Quercus borealis var. Maxima.Gatunkiem rodzimym bardzo rzadko spotykanym w parkach jest olsza szara - Alnus incana.Oto następna sadzawka, która znajduje się w bocznej dolince.Nitkowate zielsko to oczeret jeziorny - Schoenoplectus lacustris.Tutaj jałowiec - Juniperus virginiana oplata kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Oto kolejna z bocznych dolinek. Mało interesujące miejsce, chociaż ulokowanie tutaj jeszcze jednej sadzawki byłoby bardzo naturalnym rozwiązaniem.Oto inny widok ogólny. Drzewo o białej korze to brzoza omszona - Betula pubescens.Oto zbliżenie jej liści.Są tutaj również jakieś kamienne kompozycje złożone z głazów narzutowych maskowane przez siewki klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Inny malowniczy zakątek zajmują paprocie. To o ile dobrze pamiętam wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Jest również pewien dysonans, znak sposobu traktowania burżuazyjnych zachcianek dawno, dawno temu w odległym PRL-u, chociaż na on czas była to już i to przedwojenna własność miasta, legalna, oczywiście.I wreszcie natrafiamy na kamień informujący o właściwej nazwie tego miejsca. To efekt opamiętania się dzisiejszych pasjonatów.Doszliśmy już prawie do końca. Tutaj rzeka jest prawie dzika. Otaczający ją drzewostan również sprawia wrażenie dzikiegoTutaj z parkiem sąsiaduje współczesne blokowisko.Dlatego na zakończenie wizyty w tym miejscu lepiej zerknąć w korony drzew.Po opuszczeniu parku, w drodze powrotnej zwróciliśmy uwagę na kilka ciekawych budynków. Oto jeden z nich.Do Mikołowa wróciliśmy jeszcze na obiad, ale przedtem pojechaliśmy do Bujakowa.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji