Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-06 Bujaków - ogródek botaniczny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4178
od września 2006

2011.08.22 13:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczynamy teraz poznawać ogródek botaniczny. Oto cytat ze strony internetowej - "Przy kościele znajduje się ogród botaniczny o powierzchni około 1 ha. założony w 1976 roku przez ks. kan. Jerzego Kempa. Można tam znaleźć wiele gatunków krzewów oraz kwiatów. Na jego terenie znajduje się także zabytkowa studnia z roku 1604 oraz jeden z nielicznych na Śląsku krzyż pokutny z roku 1681. Atrakcje ogrodu to także: sadzawka z kwitnącymi nenufarami, zabytkowa barć pszczela, pasieka, kilka kapliczek, pawie i ozdobne kurki. Można tam też odprawiać msze święte. Z tyłu ogrodu znajduje się drewniany domek, w którym mieszkają kapłani".
Zaczynamy spacer. Oczywiście nie sposób pokazać wszystkiego. To tylko mój subiektywny ogląd. Na początek złotokap zwyczajny - Laburnum anagyroides.Dalej idzie pstra odmiana klonu jesionolistnego - Acer negundo "Variegatum".Kolejny gatunek to kokornak powojnikowy - Aristolochia clematidis.Bardzo zaciekawił nas ten głaz opisujący znajdującą się opodal licha sosenkę - Pinus sylvestris. To bardzo przyszłościowe drzewko.

Głaz na pierwszy rzut oka przypominał dobrze znane nam z ziemi chrzanowskiej araukaryty. Po bliższym obejrzeniu okazało się, że to tylko skandynawski gnejs.Idziemy dalej. W tle znajduje się wspomniany na wstępie domek.Po drodze zaintrygowało mnie to drzewo. Pierwszy raz w życiu je zobaczyłem. Okazało się, że jest to modrzewnik chiński - Pseudolarix amabilis vel Pseudolarix kaempferi. W Polsce to drzewo bardzo rzadkie, nawet w ogrodach botanicznych.Oto grupa świerków białych - Picea glauca. To bardziej dzika forma tego gatunku.Podczas rozmowy z twórcą tego ogrodu mogliśmy obejrzeć zniesione przez pawia jajka.Jest i kapliczka z repliką Matki Bożej Bujakowskiej.Przy ogrodzeniu od strony zachodniej znajdowały się przekwitające magnolie.Tutaj po opuszczeniu ogrodu można było zobaczyć rolnicze oblicze Śląska.Wracamy do ogrodu. Oto porażony przez mączniaka - Uncinula tulasnei klon zwyczajny - Acer platanoides.Kolejna ciekawostka to wspominane we wstępie zabytkowe ule.Pod obumierającym drzewem masowo wystapił czernidłak - Coprinus.Idziemy dalej. Kolejny krzew, który zobaczyłem pierwszy raz w realu to kolkwicja chińska - Kolkwitzia amabilis.

Ten iglak to choina kanadyjska - Tsuga canadensis.Jedną z osobliwości tego ogrodu jest sadzawka z nenufarami. Na mój gust są to raczej lotosy. Oczywiście nenufary też tutaj są. Ich liście pływaja po powierzchni wody.Na brzegu stawu znajduje się jeszcze pióropusznik strusi - Matteuccia struthiopterisW gęstych zaroślach skrywa się laurowiśnia wschodnia - Prunus laurocerasus.Oto kolejna ciekawostka, perukowiec podolski - Cotinus coggyria.Spoglądając pod nogi zauważyłem przylaszczkę pospolitą - Hepatica nobilis.Zblizamy się teraz do krzyża pokutnego. Po drodze mogliśmy lepiej przyjrzeć się paulowni puszystej - Paulownia tomentosa.

W tym miejscu oraz kilku punktach ogrodu znajduje się jeszcze hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata.A oto i wspominany krzyż a właściwie krzyżyk pokutny. Informacja na tabliczce odmładza go o około 100 lat. Przypomnijmy, że realnie ten krzyż pokutny pochodzi z roku 1681.Na zakończenie kolejna ciekawostka, grujecznik japoński - Cercidyphyllum japonicum.Inny orientalny element to wiśnia piłkowana - Prunus serrulata.Wizytę tutaj kończę bardzo polskim akcentem. Oto dziewanna pospolita - Verbascum nigrum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji