Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-12 Imielin, kraina werbeny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4189
od września 2006

2011.08.27 00:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Miejsce które teraz chcę przedstawić już wkrótce zostanie zamienione na plac budowy. Wyznaczają go współrzędne geograficzne - N: 50stopni, 8minut, 47sekund; E: 19stopni, 11minut, 20sekund. Znajduje się ono po południowej stronie ulicy Wojciecha Sapety. Wkrótce stanie tutaj hala sportowa. Na razie jest trawiasta przestrzeń pomiędzy przedszkolem na wschodzie a gimnazjum na zachodzie. Na Mapach Google przedszkole ma już dach, na Geoportalu, skąd wziąłem współrzędne przedszkole jeszcze dachu nie ma. Na obu w tym miejscu parkują samochody oraz znajdują się składy materiałów budowlanych i stoją kontenery. Oto obecny widok tego miejsca od strony przedszkola.Tak spod przedszkola wygląda gimnazjum.Zacznijmy jednak lekcję botaniki. Na początek coś trywialnego, czyli marchew dzika - Daucus carota.

Jak dla mnie trywialna jest także koniczyna białoróżowa - Trifolium hybridum oraz rosnąca blisko niej koniczyna polna - Trifolium arvense.

Większe połacie zajmuje przymiotno białe - Erigeron annuus.

Przy dobrej pogodzie doskonale widać stąd Beskidy. Tego dnia ledwo majaczyły na horyzoncie.Patrzmy jednak dalej pod nogi. Oto koniczyna łąkowa - Trifolium arvense porażona przez mączniaka. Jak dla mnie to Erysiphe trifolii, ale dla większości mikologów to już Microsphasera trifolii. Jak się jednak zdążyłem zorientować obie nazwy funkcjonują równolegle.I wreszcie przyszedł czas na tytułową werbenę pospolitą - Verbena officinalis. Tutaj ginie w zielonym tłumie, ale można się lepiej przyjrzeć jej liściom odziomkowym.

Czas teraz na kwiaty innych licznych w tej okolicy osobników tego gatunku. Werbena pospolita - Verbena officinalis była w tym miejscu godna swojej nazwy. Większego skupiska tego gatunku do tej pory nie widziałem.Ale nie samą werbeną człowiek żyje. Oto pasternak zwyczajny - Pastinaca sativa oraz odwiedzająca go osa.

Tutaj do towarzystwa doszła rączyca.Oto inny osobnik tego gatunku osy na kwiatostanie marchwi dzikiej - Daucus carota. Osa najbardziej kojarzy mi się z klecanką pospolitą.Kolejną rośliną jest żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.Dalej idzie konyza kanadyjska - Conyza canadensis.Przed gimnazjum większy szpaler tworzy rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.W końcu moją uwagę przykuła ta dziewanna - Verbascum.Pokażę teraz więcej jej szczegółów. Na mój gust to dziewanna kutnerowata - Verbascum phlomoides lub mieszaniec ze sporym udziałem tego gatunku.Na cóż dziewanny są bardzo puszczalskie. Zawsze pozostawiają spore pole do domysłów.
i

#6506
od stycznia 2007

Łączka zniknie pod betonem :-(
Dobrą stroną tej inwestycji jest to, że może zniknie także pod betonem ten zagon rdestowca ostrokończystego ...

#4194
od września 2006

2011.08.27 10:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podejrzewam, że ani rdestowiec ani werbena nie zginą.

#289
od sierpnia 2013

2014.08.26 14:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paweł Sieka (biologiaus)
Tak jak rozmawialiśmy w Chrzanowie mimo wybudowania hali werbena wcale nie znikła, rośnie po drugiej stronie ulicy na trawniku przy posesji. Co do rdestowca to zdecydowanie chyba wyginął.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji