Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-12 Kopciowice, blekot z ulicy Miodowej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4195
od września 2006

2011.08.27 11:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna migawka z dziennikarskiej przejażdżki po okolicy Mysłowic. Koleżanka z tygodnika Co Tydzień robiła swoje, ja zająłem się chaszczami, czyli robiłem swoje. Na mapie firmy Compass to miejsce oznaczyłem czerwoną kropką.Na początek niech będzie bardzo zmaltretowany wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa. Jak widać w tym towarzystwie odgrywa drugorzędną rolę.Oto zabudowa tej okolicy.Barwnym bohaterem tego miejsca jest wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Jest też komosa biała - Chenopodium album opleciona kielisznikiem zaroślowym - Calystegia sepium.Czas jednak na wejście głównego bohatera. Oto on, blekot pospolity - Aethusa cynapium.Na jego baldachu przycupnęła rączyca.Przyjrzyjmy się bliżej baldachom i charakterystycznym pokrywkom baldaszków.

W gazecie, zebrawszy szereg informacji o jego trujących i leczniczych właściwościach opisałem go w miarę dokładnie. Wyszło na to, że to taki prawie pawulon. A jego sąsiedztwie rosło zdecydowanie niezłe ziółko. Oto uczep trójlistkowy - Bidens tripartita.

Rozglądam się dalej. Oto kwitnący pęd kolejnej komosy białej - Chenopodium album.Obok niej znalazła się zdrowa koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.Jak widać wszystko to oplatał kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Oto jego charakterystyczny kwiat.Kontrasty florystyczne podkreślają takie drobiazgi, jak lucerna nerkowata - Medicago sativa.Na drugim biegunie znalazły się ogromne liście lepiężnika różowego - Petasites officinalis.A na zakończenie akcent mikologiczny. Oto liść kielisznika porażony przez rdzę Puccinia convolvuli.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji