Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-12 Mysłowice - spokojnie to tylko śródmieście.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4199
od września 2006

2011.08.28 13:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Miejsce położone na północ od ulicy Krakowska pomiędzy linią kolejową do Katowic a ulicą Starokościelna. Zaplecze obiektów handlowych. Przybliżone współrzędne geograficzne to - N: 50stopni, 14minut, 33sekundy; E: 19stopni, 8minut, 16sekund. I tak jak w tytule wątku - spokojnie, to tylko śródmieście. Na początku mamy jednak takie sobie chaszcze na nasypie linii kolejowej.Lokalnie rządzi tutaj jeżyna popielica - Rubus caesius.

Na drodze mamy porażony przez Erysiphe polygoni rdest ptasi - Polygonum aviculare.Pomiędzy nimi usadowił się stulisz Loesela - Sisymbrium Loeselii.Całość częściowo ożywiały koszyczki cykorii podróżnika - Cichorium intybus.Jednakże najwięcej w tym miejscu miała do powiedzenia nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Był tutaj również porażony przez Erysiphe trifolii nostrzyk żółty - Melilotus offcinalis.Oto widok ogólny nasypu kolejowego w tej okolicy. Pojawia się tutaj ciekawa strefowość. Na dole bylica pospolita - Artemisia vulgaris, nieco wyżej nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Idziemy dalej. Oto łoboda - Atriplex. Stawiam na łobodę błyszczącą - Atriplex nitens.Po kilkunastu metrach napotykamy dobrze wyrośniętą kępę podbiału - Tussilago farfara.Oczywiście, jak przystało na miejsce w miarę ustronne, nie może tutaj zabraknąć i tego.Ważniejsze są jednak rośliny. Oto kolejny osobnik łobody lśniącej - Atriplex nitens.Poza wspomnianą bylicą pospolitą - Artemisia vulgaris swoisty dolny regiel w innym miejscu tworzy komosa biała - Chenopodium album.Ma to niewątpliwie związek z nagromadzeniem się tutaj związków odżywczych. Po części spływają one ze stoków, po części, tak jak w tym przypadku są one dostarczane bezpośrednio.Prześledźmy teraz zmienność komosy białej - Chenopodium album. Oto pierwszy przypadek.

Oto drugi przypadek. Liście są węższe a bliżej szczytu łodygi wręcz całobrzegie.I kolejny, bardzo okazały podbiał - Tussilago farfara.Poraża go rdza - Puccinia poarum. Byłem przekonany, że ta choroba jest chora, ale po dokładnym badaniu okazało się, że była zdrowa.

A teraz mamy kolejną instalację. Tym razem w kategorii - "Bo biznes nie wypalił".Przechodzimy nad tym do porządku dziennego i patrzymy na kolejne zielsko. Tutaj na tle stulisza Loesela - Sisymbrium Loeselii występuje łoboda rozłożysta - Atriplex patulum.Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Ładne kwiatki pojawiały się sporadycznie, tak jak ta lnica pospolita - Linaria vulgaris.Jesteśmy już blisko miejsca, gdzie ulica Krakowska kończy swój bieg, aby potem zamienić się w ulicę Katowicką.Rosnącą tutaj nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis poraża mączniak - Erysiphe cichoracearum.A nad drogą zwieszał się porażony przez Puccinia tanaceti fragment pędu bylicy pospolitej - Artemisia vulgaris.I to by było na tyle. Przypominam zarazem - spokojnie, to tylko śródmieście.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 28.sierpnia.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji