Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-15 Jaworzno, między Żabnikiem a Kozim Brodem - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4206
od września 2006

2011.08.30 17:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zapraszam do kolejnej, tym razem sześcioczęściowej serii wątków poświęconej poszukiwaniu roślin chronionych pomiędzy Żabnikiem a Kozim Brodem. Teren ten dla swoich celów podzieliłem na dwie części. Przecina go wyraźna oś drogowa, która nosi nazwę Płockiej Drogi, dlatego, że tędy mieszkańcy Ciężkowic chodzili na odpust w Płokach. Oto mapa firmy Compass z zaznaczoną trasą mojego przemarszu. Zaczynamy od odcinka oznaczonego kolorem żółtym.Zaczynamy od skrzyżowania leśnych dróg. Na prawo do Żabnika, na lewo Płocka Droga, która zarazem jest odcinkiem ścieżki rowerowej.Bór po obu stronach traktu nie wydaje się być interesującym zbiorowiskiem roślinnym.

Niejaką, a zarazem pierwszą osobliwością był ten poziewnik pstry - Galeopsis speciosa.

Idziemy dalej.Bardzo blisko jest stąd do doliny wpuszczonego w kanał Koziego Brodu.W tej okolicy znajdujemy częściowo chronioną kalinę koralową - Viburnum opulus.Ponadto znajdujemy tutaj powiedzmy trywialny kosaciec żółty - Iris pseudoacorus.Inna trywialna roślina to karbieniec pospolity - Lycopus europaeus.Wreszcie trafiamy kruszczyki - Epipactis. Sezon na nie powoli mija i dlatego teraz nie pokuszę się o ścisłe oznaczenie, tylko wskazanie kręgu Epipactis helleborine.

Ponieważ jest to jak na kompleks leśny magistrala, synatropizacja szlaku jest jak najbardziej na miejscu. Jednym z jej przejawów jest ten ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.

Rozglądałem się również za chorymi roślinami. Oto olszewnik kminkolistny - Selinum carvifolia porażony przez mączniaka Erysiphe heraclei.Oto kolejne typowe dla tej okolicy gatunki roślin. Idąc od lewej są to sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum, kozłek lekarski - Valeriana officinalis oraz pokrzywa zwyczajna - Urtica dioca.Oto kolejna roślina częściowo chroniona, konwalia majowa - Convallaria maialis. Zwracam uwagę na towarzyszącego jej również częściowo chronionego rokietnika pospolitego - Pleurozium schreberiNieopodal tego towarzystwa są kolejne kruszczyki - Epipactis.Oczywiście mamy tutaj też typowe leśne gatunki. Oto podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria, utrapienie ogrodników.Równolegle do południowej krawędzi drogi biegnie tutaj stare koryto Koziego Brodu.W nim znakomicie czuje się dzięgiel leśny - Angelica sylvestris.W końcowym odcinku tego odcinka tej trasy "upolowałem" jeszcze traganka szerokolistnego - Astragalus glycyphyllos porażonego przez mączniaka Microsphaera astragali.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji