Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-15 Jaworzno, między Żabnikiem a Kozim Brodem - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4212
od września 2006

2011.08.30 21:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy nasz spacer w osi Płockiej Drogi. Wężykujemy pomiędzy lewym brzegiem Żabnika a prawym brzegiem Koziego Brodu. Od razu dla orientacji mapa firmy Compass. Tym razem będzie to odcinek oznaczony kolorem czerwonym, znaczy się ponownie ruszamy na południe.Na początku nowej drogi od razu trafiłem kruszczyka - Epipactis.Zauważyłem jednocześnie, że teren zaczął się łagodnie podnosić.Idąc dalej bez trudu natrafiałem na kolejne kruszczyki - EpipactisByła też babka średnia - Plantago media.Tuż przed najwyższym przewyższeniem w tej okolicy znalazłem kolejnego kruszczyka - Epipactis. Dodaję, że mech pałętający się po tych zdjęciach to częściowo chroniony rokietnik pospolity - Pleurozium scheberi.Po dojściu do najwyższego wzniesienia odnoszę wrażenie, że to fragment wydmy.Południowy stok jest łagodniejszy. Wyraźnie widać, że fizjonomia lasu specjalnie się nie zmienia.Dlatego ciągle natrafiamy na jakieś kruszczyki - Epipactis oraz rokietnik pospolity - Pleurozium scheberi.Czas teraz na barwne akcenty. Pierwszy to goździk kropkowany - Dianthus deltoides.Drugi to łubin trwały - Lupinus polyanthemus.I tak dość spiesznie dochodzimy do Płockiej Drogi.W tym momencie zdecydowałem się pójść dalej aż koryta do Koziego Brodu.Po drodze mijam kolejne owocujące kruszczyki - Epipactis.Bliżej rzeki droga wyraźnie się zwęziła.

Na tym zdjęciu kwiatki po prawej stronie to poziewnik pstry - Galeopsis speciosa.Jesteśmy już nad Kozim Brodem. Teoretycznie można by się tędy przeprawić na drugi brzeg, ale ja wolałbym nie ryzykować.Oto spojrzenie z biegiem rzeki. Prowadzi ona ciecz ze sporą domieszką wody. Dno zalega gruba warstwa piasku. Na brzegu odkładają się mady.Analogicznie wygląda to kiedy spoglądamy pod prąd.Od tej chwili zacząłem penetrować wschodni kawałek tego terenu. Tutaj na brzegu rzeki znajdują się kępy czeremchy zwyczajnej - Padus avium.Nieco dalej od brzegu w runie lasu wyraźną warstwę tworzy orlica pospolita - Pteridium aquilinum.

Oczywiście i tutaj znajdujemy kruszczyki - Epipactis.Ponownie przydałby się barwny akcent. Tym razem zdecydowałem się na bodziszek błotny - Geranium palustre.Jestem znowu na szerszym odcinku drogi, którą doszedłem do doliny Koziego Brodu. Od teraz zajmuję się lasem po jej prawej stronie.Tutaj pomiędzy sosnami trafiają się rachityczne jałowce pospolite - Juniperus communis.Jest również, chociaż zgodnie z nazwą to nie jego środowisko chaber łąkowy - Centaurea jacea.

Na ten gatunek wyraźnie wskazują owalne przyczepki na łuskach okrywy koszyczka.Malowniczo wygląda tutaj również trzęślica modra - Molinia coerulea.I znowu jesteśmy na Płockiej Drodze. W narożniku także znajduje się niezbyt okazały jałowiec pospolity - Juniperus communis.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji