Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-17 Balin k. Chrzanowa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4226
od września 2006

2011.09.01 21:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ramach prac nad florą naczyniową Balina Małego k. Chrzanowa odwiedziłem powierzchnie badawcze oznaczone numerami 123 oraz 124. Przy okazji uzupełniłem swoja kolekcję grzybów. W sumie spędziłem tutaj parę godzin ale znacznie powiększyłem swoją wiedzę o tej okolicy. Oto mapa firmy Compass.Powierzchnia 123 to zabudowa pomiędzy ulicami Warpie a Chrzanowska po rejon przystanku autobusowego. Powierzchnia 124 to szczyt wzniesienia pomiędzy zabudową. Kiedy przy mojej wydatnej pomocy powstawała praca magisterska o florze tego terenu tak to wydzieliłem. Wzniesienie to nazywa się Kielich, na on czas było opuszczonym kamieniołomem. Był to lokalny kosz na śmieci. Ale o tym potem. Teraz czas na pierwsze zdjęcia. Z przystanku autobusowego przy ulicy Chrzanowskiej spoglądam w stronę Chrzanowa.Przy drodze znajduje się rów wypełniony jakąś cieczą.Ale wbrew pozorom jest to ciekawe miejsce. Tutaj bowiem wśród roślinności przyczaił się tygrzyk paskowany - Argiope bruennichi. Mam takie uczucie, że to pani tygrzykowa pilnująca kokonu.

W dalszej części rowu usadowił się przetacznik bobowniczek - Veronica beccabunga.Było tutaj również sporo rdestu plamistego - Polygonum persicaria.A to już rdest ptasi - Polygonum aviculare porażony przez mączniaka Erysiphe polygoni.Była też, oczywiście między innymi, sałata kompasowa - Lactuca serriola porażona przez mączniaka - Erysiphe cichoracearum.Powoli zbliżam się do punktu zwrotnego.Zanim skręciłem w pierwszą z lewej uliczkę znalazłem kuklika pospolitego - Geum urbanum porażonego przez mączniaka - Sphaerotheca alchemillae.Nieco dalej w rowie pomiędzy nią a skrzyżowaniem z ulicą Wyzwolenia znalazłem skupisko rdestu, który oznaczyłem jako kolankowaty - Polygonum nodosum. W tle znajdują się krzewy derenia świdwy - Cornus sanguinea.Oto widok w kierunku szczytu Kielicha. tutaj spośród rdestów wybija się nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Wzdłuż drogi biegnie dalsza część rowu odwadniającego.Dość interesującym znaleziskiem był ten przywrotnik. Wziąłem okaz do zielnika i oznaczając go ustaliłem, że to przywrotnik prawie nagi - Alchemilla glabra. Brak mi jednak 100% pewności.Moje wątpliwości wynikają z powiększenia tego fragmentu kwiatostanu. Na okazie wziętym do zielnika wszystkie gałązki były nagie. Tutaj coś jest, ale wydaje mi się, że raczej atak grzyba.Jestem już pod szczytem Kielicha i rozglądam się po okolicy. Oto widok w kierunku północno-wschodnim. Pośrodku zdjęcia widać dwie wieże balińskiego kościoła.Spoglądam teraz na północ. Wzniesienie pośrodku zdjęcia to Pańska Góra.Szczyt Kielicha jest blisko.

Tutaj znalazłem kolejne stanowisko dziwnego dziewięćsiłu. Jest to dziewięćsił bezłodygowy w odmianie łodygowej - Carlina acaulis ssp. simplex.Jak na były kosz na śmieci przystało otaczała go taka bujna roślinność z pokrzywą zwyczajną - Urtica dioica w roli głównej.

Oto inny osobnik dziewięćsiłu. I to jest dziewięćsił bezłodygowy w odmianie łodygowej - Carlina acaulis ssp. simplex.Ważnym dowodem na niezłe zamieszanie w tutejszych zbiorowiskach roślinnych jest obecność niemalże na szczycie krwiściągu lekarskiego - Sanguisorba officinalis.

Spoglądam teraz na wschód. Wyraźne wzniesienie pośrodku do osadnik po zlikwidowanej Kopalni Trzebionka.Ale najważniejsze jest spisywanie tutejszej flory. Oto chrzan pospolity - Armoracia rusticana na tle nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Dalej idą pokrzywy zwyczajne - Urtica dioica.Oto miejsce, gdzie kiedyś było zasypywane śmieciami wyrobisko. Jeszcze w 2007 roku była tutaj dziura pełna wszelakiego dobra okolona wierzbówką kiprzycą - Chamaenerion angustifolium.Teraz zamiast wierzbówki mamy wierzbę purpurową - Salix purpurea.Teraz przyjrzyjmy się dziewannie. Oznaczyłem ją jako dziewannę kutnerowatą - Verbascum phlomoides.

A oto kolejny zwolennik wilgotnych miejsc, który zdecydował się na szczyt wzniesienia. Jest nim sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Dla odmiany ktoś, komu odpowiada suche podłoże, rutewka mniejsza - Thalictrum minus.Była tutaj również koniczyna pagórkowa - Trifolium montanum.

I to by było na tyle.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji