Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-23 Balin, Rosowa Góra - 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4249
od września 2006

2011.09.13 22:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku opowiem co robiłem tego dnia w pracy. wszak jednym z moich priorytetowych zadań jest poszerzenie wiedzy na temat flory Balina Małego ze szczególnym uwzględnieniem terenów niedoszłego Nowego Miasta. Tym razem na celownik wziąłem Rosową Górę, która na wielu mapach bywa nazywana Lasek Warpie. Teren ten przeszedłem rzetelnie wężykiem dlatego fotoreportaż musi zostać podzielony na dwie części. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Na początek trasa oznaczona kolorem czerwonym. Zaczynamy od wschodniego końca. Na razie widać zielony i żółty tłum.Idziemy pod górę w kierunku widocznych na horyzoncie nawłoci.Większość pól na wschodnim stoku tego wzgórza opanowała nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis. Analogiczna sytuacja panowała tutaj w ubiegłym roku.Bliżej drogi, nieco powyżej tamtego pola pojawił się bodziszek łąkowy - Geranium pratense.Na drodze pojawił się żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.Na kolejnym polu dominantę stanowiła pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Żółte kropki na poprzednim zdjęciu to przede wszystkim groszek żółty - Lathyrus pratensis.Szybko dotarłem do zachodniego skraju wzniesienia. spoglądam za siebie. Oto kolejne pole z nawłocią kanadyjską - Solidago canadensis. Na tym przykładzie widać co to znaczy roślina inwazyjna.Tym nie mniej od czasu do czasu można trafić coś innego. Oto mlecz polny - Sonchus arvensis.Jest również typowe dla tutejszych zbiorowisk klinopodium - Clinopodium vulgare.Stąd również spoglądamy w stronę tak zwanej autostrady. Jak widać "żółtki" dominują. Cała nadzieja w rozrastających się krzewach, które mogą ich skutecznie przytłumić.Penetrowałem te murawy ale nie było tam nic nowego. Teraz wchodzimy do lasu od strony zachodniej.Tutaj wreszcie pojawia się coś ciekawego. Oto kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine. Ten gatunek będzie nam towarzyszył niemalże przez cały czas.Idziemy wzdłuż zachodniej krawędzi. Mijamy kolejne wielogatunkowe zarośla.Stanowią one w tym lesie wyraźną warstwę niskich krzewów.A kruszczyków - Epipactis ci tutaj dostatek.Ważnym elementem tutejszego krajobrazu są warpie. Jedną z traw, które opanowały te siedliska jest trzęślica modra - Molinia coerulea.Wnętrze lasu od strony zachodniej nie wydaje się być interesujące, ale trzeba było je przeszukać.

Część dna lasu pokrywa jeżyna Bellardiego - Rubus pedemontanus.Jesteśmy niemalże w środku lasu. Tutaj największą zagadką jest ta roślina. Jestem zdania, że to lepiężnik biały - Petasites albus. W każdym bądź razie kutneru na dolnej stronie ich blaszek liściowych prawie nie było. Byłoby to drugie notowanie tego gatunku na tym obszarze.

Inną nowością dla tego terenu, ale już wykazaną w ubiegłym roku jest czartawa pospolita - Circaea lutetiana.Mijamy kolejne warpie i zarastające je krzewy, wśród których prym wiedzie czeremcha zwyczajna - Padus avium.Prawdopodobnym sygnałem na spontaniczną wymianę drzewostanu jest ten klon jawor - Acer pseudoplatanus.Ponadto są tutaj dość licznie reprezentowane paprocie. Oto nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.Oto ten sam, jak mniemam gatunek znaleziony nieco dalej.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji