Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-10 Przyręb k. Przeciszowa - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4263
od września 2006

2011.09.18 22:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rozpoczynam teraz publikowanie fotoreportaży z naszej, ogólnie rzecz biorąc zatorskiej ekspedycji. Na początku była ścieżka dydaktyczna w Przyrębie. Tak to wygląda na mapie firmy Compass. Na początek odcinek czerwony.Oto aleja prowadząca w kierunku zabudowań.Idąc nią mijamy kępę trzciny pospolitej - Phragmites australis.Pomiędzy drzewami znajdują się dość gęste krzewy.Niejaką ozdobą w tej okolicy jest inwazyjna rudbekia naga, zwana także roztocznicą nagą - Rudbeckia laciniata.Kolejnym gatunkiem inwazyjnym jest niecierpek himalajski - Impatiens glandulifera. Mamy tutaj dwie formy różniące się barwą kwiatów.Idąc dalej mijamy spore skupisko lepiężnika różowego - Petasites officinalis.Już w obrębie zabudowań natrafiliśmy na ponownie kwitnące krzewuszki - Weigela. I one występują tutaj w dwu odmianach. Prawdopodobnie jest to krzewuszka cudowna - Weigela florida.

Pobuszowaliśmy trochę pomiędzy zabudowaniami. Oto opanowany przez szrotówka kasztanowiaczka kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanumNatknęliśmy się także na dwa dogorywające autobusiki.Idziemy teraz w stronę stawów.Tutaj zaczyna się przyrodnicza ścieżka dydaktyczna.Ścieżka okrąża stawy Marynin Dolny i Górny. My na początek zerkamy na staw Za Stodołami. Szerokie, płaskie wzgórze wyłaniające się zza drzew do Bukowica. Wzgórze wybijające się z prawej strony do Grodzisko Wielkie. Obydwa znajdują się na ziemi chrzanowskiej, a dokładnie w gminie Babice.A na pierwszym planie stawu Za Stodołami oglądamy kielisznik zaroślowy - Calestegia sepium oplatający trzcinę - Phragmites australis.Pewna część tego stawu posiada taflę pozbawioną roślinności.Tutaj przy brzegu zauważyliśmy paproć, salwinię pływającą - Salvinia natans.Zerkamy teraz na okolicę stawu Marynin Dolny. Na początek topola osika - Populus tremula.I tutaj drzewa oplata jednoroczna liana, czyli kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Ponownie spoglądam w stronę stawu Za Stodołami, aby uwiecznić tę owocującą jarzębinę - Sorbus aucuparia.I znowu Marynin Dolny. Tym razem sporo rzęsy drobnej - Lemna minor oraz wierzba wiciowa - Salix viminalis.

Idąc dalej mijamy owocujący dziki bez czarny - Sambucus nigra.Brzegi stawu Marynin Dolny opanowała roślinność szuwarowa. Jej głównym składnikiem jest pałka wąskolistna - Typha angustifolia.Był też akcent mikologiczny. Oto makulka - Microsphaera alphitoides porażająca dąb szypułkowy - Quercus robur.A na brzozie był błyskoporek podkorowy lub jak kto woli włóknouszek ukośny w odmianie sterylnej czyli Inonotus obliquus f. sterilis. To słynna huba brzozowa lecząca raka.A po drugiej stronie, czyli nad brzegiem stawu Za Stodołami trafiła się obumierająca topola niekłańska - Populus x canadensis cv. Robusta.Tutaj też mamy owocujący dziki bez czarny - Sambucus nigra opleciony przez kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.A to już grobla oddzielająca staw Marynin Dolny od stawu Marynin Górny.Zanim poszliśmy dalej poprzez południowo-wschodni skraj stawu Nad Rzeką ponownie zerknęliśmy w stronę ziemi chrzanowskiej. Wyraźnie widać Bukowicę.A to już staw Marynin Górny. I jego także od drogi odgradza szeroki szuwar z pałką wąskolistną - Typha angustifolia.I tutaj pojawił się marnie wyglądający, ale owocujący jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Sporo tutaj trzciny pospolitej - Phragmites australis.Był też kwitnący barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Ten odcinek kończę spojrzeniem na wyspę ozdabiającą staw Marynin Górny.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji