Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011.09.10 Przyręb k. Przeciszowa - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4265
od września 2006

2011.09.19 13:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzeciej części naszego spaceru będziemy poruszać się w kierunku wschodnim pomiędzy stawami Marynin a Górecznik. Na początek mapa firmy Compass, gdzie ta trasa jest oznaczona na fioletowo.Na razie jeszcze nie jest źle. Wciąż idziemy na południe zachodnią groblą Marynina.Teraz na drodze stanęły nasm jeżyny - Rubus.Sądzę, że jest to jeżyna fałdowana - Rubus plicatus.Po przedarciu się przez te roślinne zasieki musieliśmy się zmierzyć z rudbekią nagą - Rudbeckia laciniata.Ale to było nic w porównaniu z tym co czekało nas przy południowo zachodnim skraju Marynina Górnego.Tutaj zielsko wyrastało nam ponad głowy, a ścieżkę, która formalnie tutaj jest zrobiliśmy sobie sami.

Oto kolejne widoki z tej ścieżki".Wszelkie nasze wątpliwości miał rozwiać ten słupek z resztką oznakowania.Tym bardziej, że za nim też był splątany gąszcz.Jego florę wzbogacała kolczurka klapowana - Echinocystis lobata.O tym co przeszliśmy świadczy to zdjęcie, które wykonałem po przedarciu się na górę. Większa część grupy niknie w zieleni.Dalej była już dobra droga.Po przejściu kilkunastu metrów zerknęliśmy na staw Górecznik Górny.Marynin Górny od tej strony był bardzo zarośnięty.Na Góreczniku w miejscach, gdzie dało się podejść do wody trafialiśmy na skupiska salwinii pływającej - Salvinia natans.I ponownie Marynin Górny oraz jeżyna faldowana - Rubus plicatus.

Patrzyliśmy także pod nogi. Tutaj w kałuży rozwijają się maty z sinic. W większych akwenach tym sposobem powstają pokłady skał stromatolitowych.Kolejny rzut oka na Marynin Górny. Tutaj wśrod traw oraz turzyc znajdują się zeschłe pędy szczawiu - Rumex.I znowu Górecznik.Ponieważ Marynina ciągle nie widać oglądamy brzegi Górecznika. Oto kępa dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.A pod nimi usadowiła się wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Nieco dalej mamy olszę czarną - Alnus glutinosa.Ale i tutaj po pewnym czasie pojawiają się szuwary z trzciną pospolitą - Phragmites australis.Zbliżamy się teraz do grobli. Za chwilę stawy przydomek Górny zamienią na Dolny.W dalszym ciągu oglądamy Górecznik Górny. Teraz przy brzegu pojawia się rzęsa drobna - Lemna minor pomiędzy którą tkwi salwinia pływająca - Salvinia natans.

Była tutaj również jeżogłówka gałęzista - Sparganium ramosum.Górecznik Dolny w okolicy grobli także jest silnie zarośnięty.Nieco dalej zza szuwaru z dominującą pałką wąskolistną - Typha angustifolia widoczny jest tłum ptasiego drobiazgu. Ale to nic w porównaniu z tym co bywa tutaj w szczycie przelotów.Idziemy dalej, mijamy trzcinę pospolitą - Phragmites australis. Towarzyszy jej przede wszystkim niecierpek himalajski - Impatiens glandulosa.

Jesteśmy już w obrębie zabudowy Przyrębu. Mijamy szpaler kolejnej rośliny ozdobnej, a zarazem inwazyjnej. To sumak odurzający - Rhus typhina.Są tutaj również krajowcy, tak jak ten dziki bez czarny - Sambucus nigra. Ich kondycja nie jest najlepsza.Idziemy dalej. Oto jasnota biała - Lamium album.Są też obrazki, na które tam, gdzie prowadzi się edukację ekologiczną nie ma miejsca.

Powoli zmierzamy w kierunku punktu z którego wystartowaliśmy.Tutaj też napotykamy olbrzymie liście lepiężnika różowego - Petasites officinalis.A na zakończenie przyjrzeliśmy się ostrożniowi polnemu - Cirsium arvense z charakterystycznie wybielonymi pędami.Następnym punktem na trasie naszej wędrówki był Zator.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji