Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-12 Mysłowice, zielone wzgórze nad Boliną - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4272
od września 2006

2011.09.20 18:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję spacer po zielonym wzgórzu nad Boliną. W poprzednim odcinku zakończyliśmy w miejscu, którego współrzędne geograficzne określiłem następująco - N: 50 stopni, 15 minut; E: 19 stopni, 7 minut 3 sekundy. Idziemy dalej przemierzając łan trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios w obrębie którego rośnie wiesiołek - Oenothera o czerwono nabiegłych łodygach.Zrobiłem mu sesję fotograficzną i przymierzyłem się do niego z kluczem Krzysztofa Rostańskiego. Wyszło mi, że to tylko wiesiołek czerwonołodygowy - Oenothera rubricaulis.

Było ich tutaj sporo.Ale dość było tego, teraz idę trzcinnikowym łanem ledwo zarysowującą się ścieżką w kierunku dużych drzew.Po drodze kolejna ciekawostka, czyli ściśle chroniona centuria pospolita - Centaurium erythraea.

I to wszystko w takim pozornie nieciekawym miejscu na granicy dwu wielkich miast. Teraz jednak zaczyna się coś trywialnego. Tutaj jest to bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Dlatego dość szybko podążam ku granicy resztki lasu.W tym miejscu na początku napotykam robinię akacjową - Robinia pseudoacacia oraz towarzyszące jej przymiotno białe - Erigeron annuus.W tej okolicy odsłaniają się resztki łupków i piaskowców z których zbudowana jest ta hałda.Malowniczo wyglądał zielony tłum w którym wiodącą rolę pełniły rdestowiec japoński - Reynoutria japonica oraz kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.

Przyplątał się tutaj również jakiś wiesiołek - Oenothera.A teraz zagłębiamy się w resztkę drzewostanu.Kiedy świeci ostre słońce można nie zauważyć, że to nie jest malowniczy las tylko hałda na skraju miasta.Ale wszelkie wątpliwości wyjaśnia bliskość ruchliwej i co za tym idzie głośnej ulicy Katowickiej.

#14453
od września 2006

2016.12.19 22:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Do wiesiołka z pierwszych kadrów tego fotoreportażu przymierzyłem się jeszcze raz i wyszło mi, że jest to wiesiołek śląski - Oenothera subterminalis. A centuria pospolita jest już częściowo chroniona. Teraz to nie ma większego znaczenia. Tutaj teraz stoi Quick Park.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 19.grudnia.2016)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji