Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-08-25 Na granicy Paryża i Trzebini - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4283
od września 2006

2011.09.26 21:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wróćmy do ostatniego wakacyjnego czwartku. Pierwszym etapem naszej popołudniowej wycieczki było tak jak w tytule wątku pogranicze Paryża i Trzebini. Na mapie firmy Compass Trzebinia znajduje się na południe oraz zachód od przecinającej ją linii granicznej. W tym odcinku poruszamy się w osi trasy oznaczonej kolorem niebieskim.Już na pierwszym zdjęciu widać, że ten Paryż to metropolia w przeciwnym tego słowa znaczeniu. Ale liczy się magia nazwy.

Formalnie rzecz biorąc jest to teraz część wsi Nowa Góra. Osada została zbudowana na stromym stoku uskoku tektonicznego. Schodzimy w dół. Na razie jest łagodnie.Teraz zaczyna się zasadnicza stromizna.Oznaczenie, że jest to ślepa ulica jest trochę mylące. W tym momencie asfaltowa droga skręca w lewo, my skręcimy za chwilę w prawo, ale nieuważni turyści mogą mieć bliskie spotkanie trzeciego stopnia z chaszczami znajdującymi się na wprost. To dla nich jest ten znak za tablicą z nazwą miejscowości.Skręcamy w prawo. Droga jest utwardzona kamieniami, które po chwili nikną pod bujną zielenią. Od tej chwili po lewej stronie znajduje się Trzebinia.

Po prawej stronie mijamy kępę nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis. Zaiste, odnoszę wrażenie, że w kwestii walki z tym amerykańskim przybyszem jako gatunkiem inwazyjnym jest już stanowczo za późno.Wchodzimy do lasu. W dalszym ciągu po lewej stronie drogi znajduje się Trzebinia.Po drodze po obu stronach bez trudu znajdujemy kruszczyki - Epipactis, aczkolwiek na razie proponuję tylko jednego osobnika.Ponieważ idziemy wzdłuż byłej sztolni odwadniającej napotykamy jeszcze skupiska bodziszka błotnego - Geranium palustre.Jest tutaj również sporo kokoryczki okółkowej - Polygonatum verticillatum. Interesująco wyglądała w zachodzącym słońcu.

A kruszczyków - Epipactis jest tutaj sporo.

Idąc dalej mijamy dziki bez koralowy - Sambucus racemosa porażony przez mączniaka - Microsphaera vanbruntiana.Po trzebińskiej stronie drogi mijamy dwie płaskie powierzchnie. To byłe stawy osadowe. Dla działających tutaj kopalni galmanu to był zakład przeróbczy.

W tym momencie zdecydowanie skręcamy na zachód. Od tej chwili po obu stronach drogi mamy Trzebinię.W dole po lewej stronie drogi znajduje się jedna ze sztolni dostarczających kiedyś wody do płukania rudy.A na drodze pomiędzy gałęziami przemykał padalec. Udało nam się "przekonać" go aby zechciał pozować.

Droga podnosi się coraz wyżej, sztolnia coraz bardziej zagłębia się w podłoże.Dla odmiany po prawej stronie drogi mijamy skupiska niewielkich pagórków. To hałdy skały pozbawionej rudy.

I ponownie znajdujemy się na skraju sztolni.W pewnym momencie dochodzimy do jej zasypanego odcinka. W tej okolicy rosną charakterystyczne buki. Obawiam się, że na jednym z nich pojawiły się "insygnia śmierci".Zaraz za sztolnią dochodzimy skrzyżowania z kolejną walną drogą. Już teraz można dostrzec, że jest bardziej uczęszczana.Teraz zdecydowanie skręcamy na zachód. Droga jak droga, ale warto zauważyć te łany konwalii majowej - Convallaria maialis.Droga na razie nie wygląda zachęcająco.Ale warto było pójść dalej, ale o tym przekonamy się w następnym odcinku.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji