Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-10 Spytkowice po trzykroć
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4320
od września 2006

2011.10.14 21:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatnim etapem naszej ówczesnej wycieczki tak jak w tytule wątku były Spytkowice, do których dotarliśmy od strony Bachowic. Na początek był kościół. Jego lokalizację wyznaczają następujące współrzędne geograficzne - N: 49stopni, 51minut, 42sekundy; E: 19stopni, 30minut, 36sekund. Świątynia p.w. św. Katarzyny znajduje się na wzgórzu. Otaczają ją niemiłosiernie okaleczone jesiony - Fraxinus excelsior.Zanim weszliśmy do wnętrza obejrzeliśmy podstawę jednego z drzew.Blisko kościoła stoi kapliczka z 1902 roku.

A oto wnętrze kościoła. Trwa tutaj remont, ale jednocześnie przygotowywano się do udzielenia ślubu.

Oto chrzcielnica wykonana z czarnego marmuru z Dębnika.I jeszcze jeden ołtarz.Godne uwagi są również malowidła.

A posadzkę kościoła wykonano w sporej części z jurajskich wapieni z Morawicy. W jednej z płytek znalazłem przekrojoną gąbkę w drugiej większy fragment belemnita.

Opuszczamy kościół.Drugim punktem był zamek wzniesiony przez Myszkowskiego. Współrzędne tego miejsca to - N: 50stopni, 9sekund; E: 19stopni, 30minut, 55sekund. Dziś w zamku mieści się archiwum państwowe, ale taką informację można znaleźć nawet na Geoportalu. Zanim zobaczymy budynek krótki botaniczny przerywnik. Oto komosa wielkolistna - Chenopodium hybridum.Zamek mogliśmy niestety obejrzeć tylko poprzez ogrodzenie.A przed pałacem można było sobie botanicznie poużywać. Na początku obejrzyjmy miętę długolistna - Mentha longifolia.

Obok pałacu przepływa rzeka Bachówka. Jej wygląd świadczy o kulturze lokalnej społeczności.

Największą, jak dla mnie osobliwością botaniczną był szarłat biały - Amaranthus albus. To było moje pierwsze z nim spotkanie po latach.

Kolejnym punktem był kanał, który w zamyśle miał być częścią drogi wodnej Wisła - Dunaj. Niestety nigdy go nie ukończono. Współrzędne geograficzne tego miejsca to - N: 50stopni, 2sekundy; E: 19stopni, 31minut, 43sekundy. Tak wygląda on, kiedy patrzymy na wschód.Widok w kierunku zachodnim jest mniej ciekawy. Można się było tego spodziewać po realnie rzecz biorąc bardzo długim, bezodpływowym stawie, który być może jest częściowo zasilany z okolicznych domów.My postanowiliśmy odbyć krótki spacer w kierunku wschodnim i obejrzeć przy okazji kilka roślin. Na początku była wierzba purpurowa - Salix purpurea opleciona przez kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.

Kolejnym gatunkiem był zagorzałek późny - Odontites rubra.

Teraz podziwiamy wilżynę - Ononis arvensis.

Dość trywialna była kępa wrotyczu - Tanacetum vulgare.W końcu doszliśmy do miejsca opanowanego przez rzęsę - Lemna minor.Wracając zapoznaliśmy się z przejawami miejscowej kultury.

Na staw Kasztelan położony na północ od kanału rzuciliśmy tylko okiem. Na drugim brzegu widać wzniesienia Grzbietu Tenczyńskiego.

A oto już poniekąd czwarte miejsce. Właśnie przeprawiamy się przez Wisłę promem Drogowiec. Oto widok rzeki w kierunku wschodnim.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji