Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-07 Balin Mały - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4325
od września 2006

2011.10.15 21:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję wędrówkę po terenach Balina Małego. Teraz zobaczę co znajduje się w niewielkim lasku, który jak dla mnie znajduje się w zakończeniu ulicy Dębowa, chociaż równie dobrze mógłbym pisać o Sołeckiej a nawet Okrężnej. Zresztą wystarczy spojrzeć na mapę firmy Compass.Las do którego wkroczyłem to powierzchnia badawcza nr 144. W drzewostanie większość dorosłych drzew stanowi sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. W podszycie spotkałem młodego jawora - Acer pseudoplatanus.Podążam początkowo ku północy. Kolejnym gatunkiem jest częściowo chroniona kalina koralowa - Viburnum opulus.A w tym zielonym tłumie dominuje trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea.Bardzo uradował mnie tej klon jawor - Acer pseudoplatanus porażony przez czerniaka klonu - Rhytisma acerinum. To dowód na czyste powietrze w tej okolicy.Ale nie jest tutaj tak dobrze, jak się wydaje. Świadczą o tym te łany pokrzyw, porastające oczywiście dość zakonspirowany śmietnik.Chociaż nie wszyscy twórcy tutejszych instalacji robią to skrycie. Oczywiście w pewnych kręgach coś takiego nie uchodzi za odpad.

Wśród krzewów spotykamy również dziki bez czarny - Sambucus nigra.Flora tego terenu jest dość pokręcona. Jednym z dowodów na to jest obecność trzciny pospolitej - Phragmites australis.

Niemalże w tym samym miejscu na skraju lasu natrafiłem na łan pyleńca pospolitego - Berteroa incana.Ponieważ zbliżam się do zabudowy znalezienie porządnego śmietnika było przewidywalne.Ale skupmy się na florze. Kolejnym odnotowanym gatunkiem jest czeremcha amerykańska - Padus serotina.W tej części drzewostan jest dość gęsty.Teraz skręcam na zachód. Po drodze z zielonego tłumu wyłuskałem siewkę jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Jest też młody dąb bezszypułkowy - Quercus petraea. To białe na liściach nie jest grzybnią mączniaka, sprawdzone pod mikroskopem.A to już nowy gatunek inwazyjny, orzech włoski - Juglans regia.Zadomowionym gatunkiem inwazyjnym, azjatycką hordą, jest niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.A ten gatunek to raczej jastrzębiec gładki - Hieracium laevigatunm.Idziemy dalej, bliżej zachodniego skraju lasu na niewielkiej trawiastej przestrzeni pojawia się kępa konwalii majowej - Convallaria maialis.Tutaj, na drzewach za liany robi kolejny gatunek inwazyjny, czyli winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus inserata.A runo lasu w tym zielonym tłumie rozjaśnia bniec biały - Melandrium album.A w tym zielonym tłumie można dostrzec powojnik pnący - Clematis vitalba.Skręcam ponownie na południe wzdłuż zachodniej krawędzi lasu. Teraz napotykam kościenicę wodną - Myosoton aquaticum.

Teraz dostępu do wnętrza lasu broni gęstwa krzewów, w tym jeżyn.Na szczęście wkrótce natrafiłem na kolejna trawiastą powierzchnię z dominującym trzcinnikiem piaskowym - Calamagrostis epigeios. Widać też charakter tutejszego drzewostanu.Jak widać teren jest pagórkowaty.Tutaj, przy południowym krańcu lasu pojawia się kolejny łan konwalii majowej - Convallaria maialis.Teraz znajduję się ponownie przy południowo-wschodnim skraju lasu. Oto dwa typowe dla tej okolicy widoki.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 16.października.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji