Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-07 Balin Mały - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4328
od września 2006

2011.10.18 16:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzeciej części naszego balińskiego spaceru wciąż jesteśmy w lesie, a właściwie w jego południowej części. Zresztą spójrzmy na mapę firmy Compass. Teraz pójdę jeszcze przez jakiś czas na południe, potem zdecydowanie skręcę na zachód a następnie ku północy.Na początek kolejne niewielkie piaszczyste wzniesienia z prawie półwiekowymi sosnami. Warstwa krzewów i runa jest bardzo gęsta.Oto pewna okazała sosna. Na początku pień, potem korona.

Powoli zbliżamy się ku krawędzi lasu. Teraz pomiędzy krzewami pojawia się leszczyna - Corylus avellana.
Jak widać drzewostan jest bardzo pokręcony. Znaczy się, że tutejsze sosny miały trudne dzieciństwo.

A to już kolejny fragment południowo-zachodniego skraju lasu.

Dopiero teraz zdecydowanie skręcam na zachód. Na początku oglądam dziki bez czarny - Sambucus nigra.Potem wkraczam na kolejną luźną przestrzeń.Następnie przedzieram się przez gęstwinę.Oczywiście robię to na tyle uważnie, aby wypatrzyć i coś takiego. I co z tego, że jeżyny oraz podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria usiłowały to przykryć.

Na drodze przy zachodniej krawędzi tego lasu jest tego czegoś jeszcze więcej.Przechodzimy teraz na drugą stronę przedłużenia ulicy Dębowa. Jesteśmy w obrębie powierzchni badawczej nr. 00143. W 1997 roku ten las był dopiero co posadzony.

Teraz część lasu została wycięta a poręba wyrównana. Czyżby ktoś tutaj zamierzał coś budować.Skręcając ku północnemu-zachodowi musimy przedrzeć się przez zgrupowanie głogów.

Tutaj też napotkamy na fragmenty terenu obsadzone młodymi sosnami pomiędzy którymi ostały się łany trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios z domieszką nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Ale i tutaj znajdziemy coś urozmaicającego to środowisko. Oto bodziszek łąkowy - Geranium pratense.Tym nie mniej najbardziej rzuca się w oczy nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Są też płaty z dominującą jeżyną popielicą - Rubus caesius.Tym nie mniej nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis rządzi.Miło było też natrafić na owocującą śliwę wiśniową - Prunus cerassifera.Ten odcinek zakończę z chwilą dojścia do stromizny wzniesienia.Po drodze w gęstwie zieleni natrafiłem na nostrzyk żółty - Melilotus officinalis rosnący w towarzystwie krwawnika - Achillea millefolium.A na zakończenie proponuję jeszcze przyjrzeć się temu tragankowi szerokolistnemu - Astragalus glycyphyllos.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji