Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-29 Jaworzno, odkrywanie Czarnego Bagna - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4330
od września 2006

2011.10.19 22:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po krótkim balińskim przerywniku powracamy do kompleksu leśnego Uroczysko Kolawica. Tym spacerem udało mi się z dużą dozą dokładności ustalić gdzie byłem prawie miesiąc wcześniej. Oczywiście tylko centralna część tego terenu to Czarne Bagno, ale przecież jakoś trzeba było do niego dojść na następnie opuścić. W sumie uzbierało się materiału fotograficznego na dziesięcioodcinkowy serial. Wszystko wyjaśni mapa firmy Compass.Oto odcinek ulicy Leśna w Sierszy prowadzącej do piaskowni, obecnie pod władaniem firmy DB Schenker. Jak wiadomo firma ma apetyt na cześć lasu nad Żabnikiem i dlatego robię wszystko co możliwe, aby udokumentować liczne tutaj osobliwości, a stanowiska roślin chronionych przede wszystkim.Aby wejść do lasu przeszedłem krótkim fragmentem Płockiej Drogi.Na początku przechodzę przez las w którym znajduje się odcinek suchej obecnie doliny Żabnika. Wszedłem na jego obszar tuż przed barierką. Na początku znalazłem astra wierzbolistnego - Aster x salignus. Jest to gatunek inwazyjny zasługujący na zwalczanie.Był też porażony przez mączniaka - obecnie Microsphaera trifolii, łubin trwały - Lupinus polyphyllus. Ten gatunek był celowo wysiewany.Nieco dalej był porażony przez Erysiphe hyperici dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Gatunkiem rzadkim na tym obszarze był jak sądzę oleśnik górski - Seseli libanotis.Po krótkim kluczeniu trafiłem na wyraźną, bo szeroką leśną drogę przecinającą ukośnie ten drzewostan.

Na poboczu co jakiś czas trafiały się storczyki. Ten to raczej kruszczyk rdzawoczerwony - Epipactis atrorubens.A droga po prostu sobie biegnie.Wkrótce po przejściu całego widocznego na poprzednim zdjęciu odcinka dotarłem do suchego koryta Żabnika. Teraz ginie ono w gęstwinie krzewów.

A wokół znajduje się stosunkowo młody las sosnowy.Dość dokładnie spenetrowałem tę okolicę ponieważ znalazłem tutaj kilka ciekawych grzybów. Na zdjęcie zasłużyła tylko Sphaerotheca fugax porażająca bodziszka błotnego - Geranium palustre.A po wschodniej stronie drogi dolina Żabnika jest również gęsto zadrzewiona.

Idziemy dalej. Teraz mijam odroślową formę dębu czerwonego - Quercus borealis var. maxima.Tutaj ponownie napotykamy na drzewostan w średnim wieku. Jak widać sosna zwyczajna - Pinus sylvestris rządzi.

Tym nie mniej roślin chronionych tutaj jest sporo. Oto jakieś kruszczyki - Epipactis pomiędzy częściowo chronionym mchem, rokietnikiem pospolitym - Pleurozium schreberi.

Jest i ściśle chroniony pomocnik baldaszkowy - Chimaphila umbellata. Jak widać jest ich tutaj dość dużo.

Jest i kolejny owocujący kruszczyk - Epipactis.A droga po prostu sobie biegnie.Być może i dzięki niej ściśle chronione rośliny, tak jak ta grupa kruszczyków - Epipactis mogą lepiej się pokazać.A to już końcowy odcinek tej drogi. Za chwilę wejdę na kolejną powierzchnię badawczą.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji