Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-29 Jaworzno, odkrywanie Czarnego Bagna - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4332
od września 2006

2011.10.20 21:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku wędrówki po Uroczysku Kolawica dotrzemy do skraju nie badanego do tej pory przeze mnie terenów położonych na północ od rezerwatu w Dolinie Żabnika. Z mapy wynikało, że będzie to druga z dróg odbijających na południe od niebieskiego szlaku turystycznego. Na mapie firmy Compass trasę tego odcinka fotoreportażu oznaczyłem kolorem prawie pomarańczowym.Oto droga wzdłuż której biegnie odcinek niebieskiego szlaku turystycznego.Tuż za skrzyżowaniem z drogą do Boru Biskupiego znajduje się suchy obecnie kanał określany przeze mnie jako Jaworznik II. Teraz kanał zarósł drzewami, nawet takimi jak robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.

Uzupełniając zbiory grzybów pasożytniczych z tej okolicy zebrałem stąd złotaka - Melampsoridium betulinum.Cennym, jak dla mnie znaleziskiem był klon zwyczajny - Acer platanoides porażony przez czerniaka - Rhytisma acerinum.Otaczający las to bór prawie świeży. Wzdłuż drogi, jak widać posadzono brzozy brodawkowate - Betula pendula. Oczywiście nie dotyczy to całej trasy.

No i oczywiście idąc bez trudu wypatrujemy kolejne stanowiska kruszczyków - Epipactis.Idziemy dalej. Teraz mijamy płat z dominacją brzozy brodawkowatej - Betula pendula z domieszką dębu czerwonego - Quercus borealis var. Maxima.A kruszczyki - Epipactis nader często tworzą zgrupowania liczące po kilka osobników, chociaż często rosną pojedynczo.

Oczywiście w tym stanie określenie który z dwu głównych gatunków czy też ich mieszaniec tutaj wstępują mija się z celem, gdyż tak czy owak wszystkie one podlegaja ścisłej ochronie gatunkowej.

A nader często sadzony tutaj dąb czerwony - Quercus borealis był jeszcze zielony.Dochodzimy teraz do miejsca gdzie niebieski szlak skręca na północ.

Idę dalej na zachód, czujnie wypatrując kolejnego skrzyżowania leśnych dróg.Mijam kolejne kruszczyki - Epipactis.Za skrzyżowaniem, po prawej stronie drogi znajduje się poręba.Powoli zbliżam się do interesującego mnie skrzyżowania. Teraz po lewej stronie drogi mam młodnik z czerwieniejącym dębem czerwonym - Quercus borealis var. Maxima.Dochodzę do końca poręby.A droga w dalszym ciągu jest bardzo szeroka. Cóż takie są wymogi gospodarki leśnej.Tutaj na poboczu natrafiam na wiesiołka, prawdopodobnie jest to Oenothera paradoxa. Na prawo od niego widać liść dzięgiela leśnego - Angelica sylvestris.

Skrzyżowanie z interesującą mnie drogą znajduje się tam, gdzie po lewej stronie drogi kończą się sosny w średnim wieku.

W tym momencie skręcam na południe, penetrując las po prawej stronie drogi. Znaczy się zaczynam badać południowo-wschodni skraj Czarnego Bagna.Na razie nic nie wskazuje na to, że właściwości terenu odzwierciedlają jego nazwę. Tutaj żółtym akcentem jest brodawnik zwyczajny - Leontodon hispidus.Drzewostan jest tutaj dość gęsty. Las sprawia wrażenie boru mieszanego.Wkrótce w gęstwinie wypatrzyłem niewielki pagórek. Oczywiście musiałem go zdobyć.

A to już pierwsze dla tej części lasu kruszczyki - Epipactis, bardzo zejściowe, jak widać.

W dalszym ciągu poszedłem wzdłuż drogi rozgraniczającej powierzchnie badawcze. Dopiero co badany teren znajduje się po prawej stronie.Od czasu do czasu zaglądam na obszar Czarnego Bagna i coraz bardziej przekonuję się, że nie jest ono godne swojej nazwy.Wśród młodych drzew znalazł się nawet klon jawor - Acer pseudoplatanus.Zbliżając się ku dolinie Żabnika napotkałem skupisko brzozy omszonej - Betula pubescens.Są też kolejne kruszczyki - Epipactis pomiędzy częściowo chronionym rokietnikiem pospolitym - Pleurozium scheberi.Jest i częściowo chroniona kruszyna pospolita - Frangula alnus.I tym sposobem osiągnąłem formalną granicę rezerwatu w dolinie Żabnika.Ciąg dalszy, oczywiście nastąpi nieuchronnie...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji