Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-29 Jaworzno, odkrywanie Czarnego Bagna - część 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4342
od września 2006

2011.10.23 11:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku będę penetrował północną granicę Czarnego Bagna. Nie marudźmy. Od razu spójrzmy na mapę firmy Compass.Zbliżając się ku północnej granicy zwróciłem uwagę na występujące w tej części lasu dość wysokie, ale raczej chude drzewa liściaste. Oto klon zwyczajny - Acer platanoides.W warstwie krzewów prym wiodła kruszyna pospolita - Frangula alnus.Graniczna dróżka zdaje się zanikać. Cóż widocznie jest rzadko używana.Po przejściu kilkunastu metrów trafiłem do partii lasu w której kruszyna pospolita - Frangula alnus wyraźnie rządziła.Postanowiłem spenetrować te zarośla. Na początku zwróciłem uwagę na nerecznicę szerokolistną - Dryopteris dilatata.

Zarośla kruszynowe są bardzo gęste.Patrząc pod nogi zauważyłem szereg suchych rowków w których leżały omszałe gałęzie. Według leśników i te rowki to dzieło piaskowni.W jednym z takich rowków wyrastała okazała wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Przez gęstwę prześwitują młode świerki - Picea abies. Drzewa o białej korze to brzoza omszona - Betula pubescens.Tutaj w gęstwinie można dojrzeć głębię jednego z rowów.Prawdopodobnie to jest najbardziej bagnista,chociaż osuszona część Czarnego Bagna. Występuje tutaj nawet olsza czarna - Alnus glutinosa.Ponownie wracam na graniczną jak dla mnie dróżkę.A to już skrzyżowanie tej dróżki z droga, którą ze wschodu na zachód biegnie niebieski szlak turystyczny.

Ruszam tedy niespiesznie na zachód. Po lewej stronie drogi dominuje brzoza omszona - Betula pubescens.

Tutaj w rowie przydrożnym znalazłem porażoną przez mączniaka śliwę tarninę - Prunus spinosa.Nieco dalej znalazłem większe skupisko inwazyjnej nawłoci - Solidago.Były też gatunki rodzime, tak jak ta nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Pomiędzy brzozami pojawiają się młode świerki. Trochę mnie niepokoją te żółte znaki na drzewach - czyżby insygnia śmierci.Idąc dalej zauważyłem wyraźnie rozświetloną przestrzeń.Tutaj po raz pierwszy znalazłem kruszczyki - Epipastis.Rozświetloną przestrzenią okazuje się być poręba.

Jestem już po drugiej, zachodniej stronie tej poręby.Zerkam jeszcze ku zachodowi.Skręciwszy w tej okolicy na południe rzuciłem okiem na lebiodkę pospolitą - Origanum vulgare.Są i młode świerki w cieniu gęstego drzewostanu.

#4359
od września 2006

2011.10.27 21:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po badaniu mikroskopowym okazało się, że mączniak który porażał śliwę tarninę to Uncinula prunastri.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji