Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-29 Jaworzno, odkrywanie Czarnego Bagna - część 8
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4347
od września 2006

2011.10.24 16:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatecznie opuściłem centralną część Uroczyska Kolawica, jaką jest Czarne Bagno. Jeszcze około 100 metrów pójdę w kierunku zachodnim, następnie skręcę na południe w kierunku Żabnika, po czym pójdę na zachód jego lewym brzegiem. Tak to przestawia się na mapie firmy Compass.Droga w dalszym ciągu jest prosta, otoczona po obu stronach dość świeżym borem.Blisko drogi znajdują się skupiska lipy drobnolistnej - Tilia cordata oraz robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.

Jest i kolejny bardzo zejściowy kruszczyk - Epipactis. Drzewko w tle to wierzba iwa - Salix caprea.Jestem już na zakręcie.Tutaj znalazłem kolejne skupisko brzozy omszonej - Betula pubescens porażonej przez mączniaka Microsphaera penicillata.Są też kolejne kruszczyki - Epipactis, ale ich obecność w tej okolicy stwierdziłem już w lipcu.Po przejściu przez las skręcam na południe.W tej okolicy na poboczu znajduję porażonego przez Erysiphe tortilis derenia świdwę - Cornus sanguinea.Jest też porażona przez Podosphaera tridactyla czeremcha zwyczajna - Padus avium.Pojawił się również ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.

A to już obwieszczona przez tablicę granica rezerwatu.Do stawów jest już około 50m.Tuż przed właściwą doliną ze stawami leżą takie powalone drzewa.A to już widok stawu. Wisząca do niedawna brzoza brodawkowata - Betula pendula, której zatopienie stwierdziłem w lipcu, ciągle jest zanurzona.Opodal mnicha wystąpił porażony przez mączniaka - Erysiphe heraclei gorysz błotny - Peucedanum palustre. Po badaniu mikroskopowym fragmentu listka okazało się, że choroba była chora, ponieważ znalazłem na niej nadpasożyta Ampelomyces qusqualis.Jesteśmy już na drugim, lewym brzegu Żabnika.Tutaj na poboczu wypatrzyłem inwazyjną biedronkę - Harmonia axyridis.Kolejnym dowodem synantropizacji okolicy są nawłocie - Solidago gigantea.Nieco dalej w lesie znalazłem porażony przez mączniaka - Microsphaera alphitoides dąb szypułkowy - Quercus robur.A to już skrzyżowanie śródleśnych dróg. W następnym odcinku zobaczymy co znajduje się wzdłuż tej, która wiedzie na południe. Znaczy się za chwilę skręcę w lewo.

#4358
od września 2006

2011.10.27 09:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku podałem, że na Cornus sanguinea znalazłem tutaj mączniaka Erysiphe tortilis. Właśnie jestem po badaniach mikroskopowych pozyskanego tego dnia materiału, dlatego muszę dać sprostowanie. Białawe plamy na liściach derenia to nie mączniak. dodaję także trzy zdjęcia grzyba rdzawikowego, którego pozyskałem na początku tego odcinka, czyli kilkanaście metrów przed zakrętem. Wydawało mi się, że to Tranzschelia arthurii na Padus serotina, wowczas byłby to nowy gatunek dla Europy. Niestety, okazało się, że to tylko Melampsora allii-fragilis na wierzbie kruchej - Salix fragilis.Nie wiem co mnie zamroczyło, ale miło było mieć złudzenia przez te kilka dni, kiedy nie miałem z powodu urlopu dostepu do tego zbioru.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji