Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-29 Jaworzno, odkrywanie Czarnego Bagna - część 10
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4349
od września 2006

2011.10.25 20:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To już ostatni odcinek tego serialu. Zobaczymy jeszcze co znajduje się w lesie w widłach Koziego Brodu oraz leśnego przedłużenia ulicy Zdrojowa. Na początek oczywiście mapa firmy Compass.Idziemy lewym brzegiem rzeki.Od razu zaczynam zbierać grzyby pasożytnicze. Na początek porażona przez mączniaka - Erysiphe cichoracearum nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis. Po badaniach mikroskopowych okazało się, że mączniaka porażał grzyb Ampelomyces quisqualis.Jest tutaj również nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Równolegle do rzeki biegnie szeroka droga. Tutaj na pierwszym planie widać porażony przez mączniaka - Microsphaera alphitoides dąb szypułkowy - Quercus robur.Wstępnie zainteresowałem się penetrowaniem brzegu rzeki. Na początku uwieczniłem poziewnik pstry - Galeopsis speciosa. Roślinę oczywiście porażał mączniak. Ja wciąż nazywam go Erysiphe galeopsidis.

Na brzegu znajdują się bujne zarośla w których za lianę robi kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.

Trafiło się także wysypisko trawy. Cóż dla wielu to nie śmieci.W lesie równolegle do lewego brzegu znajdują się stare odcinki koryta Koziego Brodu.Teraz rzeka jest po prostu wpuszczona w kanał, ale co najważniejsze to prowadzi bardzo czystą wodę.Pokonałem już większy odcinek trasy równoległej do brzegu rzeki. Teraz możemy podziwiać zarośla z dominacją dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Spójrzmy teraz na drogę. Nie poszedłem nią dalej, ponieważ najważniejszego odkrycia dokonałem w okolicy gdzie przystanąłem.Tutaj miało miejsce moje drugie spotkanie z Microbotryum stellariae. Przypomnę, po raz pierwszy spotkałem ten porażający kościenicę wodną - Myosoton aquaticum gatunek na terenie Szarego Bagna k. Mętkowa. Z dumą donosiłem o tym w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/380368.html Niejedną kościenicę oraz inne gwiazdnice widziałem w między czasie ale wszystkie one były zdrowe.

W sąsiedztwie tego gatunku wystąpiły ponadto kolczurka klapowana - Echinocystis lobata oraz chory poziewnik pstry - Galeopsis speciosa.Od tej chwili zaczynam wspinać się na wysoką skarpę Koziego Brodu.Skraj lasu jak przystało na ekoton jest mocno zagęszczony przez krzewy. Wśród nich dominuje kruszyna pospolita - Frangula alnus.Ponadto napotkamy tutaj dąb czerwony - Quercus borealis var. Maxima.Jest też częściowo chroniona kalina koralowa.A drzewostan jak widać jest bardzo gęsty.Nawet tutaj równolegle do krawędzi lasu biegnie szeroka droga. Za drogą drzewostan staje się coraz bardziej przejrzysty.Tutaj na początku znajdujemy wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.Teraz trafiam na teren nieznacznie pagórkowaty.Tutaj znalazłem nerecznicę szerokolistną - Dryopteris dilatata.

Idziemy dalej borem dość świeżym.Dzięki temu nader łatwo było znaleźć kolejne kruszczyki - Epipactis.W cieniu sosen pojawiają się młode lipy drobnolistne - Tilia cordata.A to już ulica Zdrojowa.Na skraju lasu znowu zaczynają się gęste krzewy, wśród których dominuje częściowo chroniona kruszyna pospolita - Frangula alnus.

Za chwilę opuścimy las, to już koniec tego serialu. Na szczęście daleko mu dla jakiejkolwiek telenoweli, chociaż, gdyby podsumować wszystko to co wstawiłem o tej okolicy od lipca tego roku to kto wie...Mam nadzieję, że trafiłem "Prosto w serce" wszystkim, którzy mają obowiązek zajmowania się ochroną przyrody, a jaworznickim radnym przede wszystkim.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji