Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-28 Kraków - pasożytobranie na platach, część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4395
od września 2006

2011.11.11 14:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/449432.html - opisałem jak to z rodziną wędrowałem przez planty. Teraz opowiem jak wybrałem się tutaj na grzyby. Oczywiście tym razem byłem w Krakowie służbowo w zupełnie innej sprawie, ale nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności. Zaczynamy od przejścia podziemnego w rejonie ulicy Basztowa. Wędrujemy wzdłuż charakterystycznej plamy z irgi poziomej - Cotoneaster horizontalis.Niemalże od razu trafiłem tutaj na dwurząd murowy - Diplotaxis muralis, którego liście porażała Peronospora diplotaxidis, lub jak chcą zwolennicy nowoczesnych ujęć taksonomicznych Hyaloperonospora diplotaxidis.Dalej mamy lilak pospolity - Syringa vulgaris porażony prze Erysiphe syringae.

Na tym skwerku, zza którego przebija ulica Szpitalna nie znalazłem niczego szczególnego.Grzyby są najważniejsze, ale konieczna jest także krótka historyczna dygresja. W tej okolicy, a w tle mamy ulicę Basztową, ważny jest krzyż oraz znajdujący się za nim pomnik.Krzyż był na pierwszy, pomnik dostawiły władze PRL-u później, aby zniwelować jego oddziaływanie. Wyszczególnione tam ofiary padły gdzie indziej podczas tłumienia demonstracji. Ówczesna policja użyła przewidzianych prawem sił i środków, takich jakie w analogicznych sytuacjach stosują współczesne policje na całym świecie.Idziemy dalej. Teraz krótki rzut oka w ulicę Szpitalną.Następnie skierowałem się w stronę Barbakanu.

Po drodze mijam jesion wyniosły - Fraxinus excelsior porażony przez mączniaka - Phyllactinia fraxini.

Jest tutaj także porażony przez mączniaka - Microsphaera alphitoides dąb szypułkowy - Quercus robur. Sprawdzone pod mikroskopem.

Kolejnym, ciekawym mączniakiem jest amerykańska Erysiphe flexuosa porażająca kasztanowca czerwonego - Aesculus x carnea.

W sąsiedztwie klombu z fontanną trafiła mi się róża porażona przez Sphaerotheca pannosa.

Była tutaj, ale jak dla mnie niestety, zdrowa pokrzywa żegawka - Urtica urens.Jesionów - Fraxinus excelsior ci tutaj dostatek. Jest także odmiana o zwisających pędach. Ją też porażała Phyllactinia fraxini.

Bardzo ciekawym przypadkiem jest grab zwyczajny - Carpinus betulus porażony przez mączniaka - Erysiphe arcuata. Tutaj grzyb wytworzył obfite klejstotecja.Idziemy dalej. Oto klomb oraz pokręcony modrzew europejski - Larix decidua.

Mijamy miejsce po baszcie ceklarzy, znaczy się, nieco trywializując, ówczesnej straży miejskiej.Powoli zbliżam się w rejon Placu Szczepańskiego.Następnie mijam gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.Poszukiwania grzybów pasożytniczych kontynuowałem aż po pomnik Artura Grottgera.Niestety, były tutaj tylko takie gatunki, które już znalazłem wcześniej.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.listopada.2011)

#16129
od września 2006

2018.05.14 13:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kamień za krzyżem to pomnik semperitowców. Pomnik był pierwszy, krzyż dostawiono później. Materiał skalny to wapień pińczowski z gorszego sortu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji