Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-09-28 Kraków - pasożytobranie na plantach, część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4396
od września 2006

2011.11.11 17:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję swoje krakowskie pasożytobranie. Zdaję sobie sprawę z tego, że przez miejscowych mikologów mogę być uznany za kłusownika, ale co tam. Tedy mijamy Bunkier Sztuki.Na początek przypominamy sobie mączniaka - Erysiphe syringae na lilaku pospolitym - Syringa vulgaris.Dochodzimy teraz do okazałego jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Tutaj przygotowano ucztę dla mikologów. Mam na myśli takie przycięcie konarów. Podobno nie ma sposobu na skuteczne zabezpieczanie ran o średnicy większej niż 10cm i wkrótce coś ciekawego powinno tutaj wyrosnąć.Dalej mijamy topolę włoską - Populus nigra var. Italica. To drzewo było zdrowe.Jest i kolejny młody kasztanowiec czerwony - Aesculus x carnea porażony przez Erysiphe flexuosa.

Zaczynamy teraz obchodzić tereny UJ.Tutaj napotkałem kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum opanowanego przez szrotówka kasztanowiaczka - Cameraria ohridella.Teraz zniżmy się tak bardzo jak tylko to możliwe. Oto porostnica wielokształtna - Marchantia polymorpha.Podnosimy głowę i udajemy się do buka zwyczajnego w odmianie płaczącej - Fagus sylvatica cv. Pendula.Teraz dość szybko udaję się do Collegium Maius, gdzie w znajdującym się tutaj muzeum załatwiłem sprawę służbową. Pod nogami mamy bruk z dolomitu diploporowego pochodzącego z Libiąża.Towarzyszy mu porfirowa kostka brukowa z Miękini k. Krzeszowic.A na dziedzińcu Collegium Maius warto obejrzeć studnię wykonaną z "czarnego marmuru" pochodzącego z Dębnika k. Krzeszowic. Czerwone płytki to triasowe piaskowce z Tumlina.Szybko powracam na Planty. Oto dość zmasakrowana śnieguliczka - Sympchoricarpos albus. Próbowałem tutaj znaleźć jakiegoś grzyba, ale bezskutecznie.Idę dalej oto, moim zdaniem topola berlińska - Populus x berolinensis. Na jej liściach występuje Melampsora larici-populina.

Idę dalej, kierując się niespiesznie do ulicy Franciszkańskiej.W tej okolicy przyjrzymy się trzem blisko z sobą "spokrewnionym" poprzez łacińskie epitety drzewom. Na początek klon zwyczajny - Acer platanoides.Dalej idzie klon jawor - Acer pseudoplatanus.

I wreszcie platan - Platanus x acerifolia.

A na czym polega to pozorne pokrewieństwo. Otóż pierwszy jest taki na trzeci, trzeci taki jak pierwszy a drugi prawie taki jak trzeci i wszystko jasne. Zresztą przyjrzyjmy się kolejnemu klonowi zwyczajnemu - Acer platanoides, aby zobaczyć, że coś jest nie tak.Nieco dalej znalazł się kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hipocastanum na którym są mączniak - Erysiphe flexuosa oraz szrotówek kasztanowiaczek.Idę dalej.Teraz napotykam leszczynę - Corylus avellana na której wystąpił mączniak - Phyllactinia guttata.Dla orientacji było to przed miejscem, gdzie znajdowała się Baszta Rymarzy.Zbliżamy się do trawersu Wawelu.Ale oczywiście, najważniejsza jest zielenina. Oto podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria. Tutaj z klasycznego zestawu dla tego żywiciela pozyskałem Puccinia aegopodii, Septoria podagrariae oraz Protomyces macrosporus.Opuszczam rejon Wawelu.Zaczynam penetrować planty w osi ulicy św. Gertrudy.Zanim zacząłem na dobre na chwilę przystanąłem w pobliżu Latarni Umarłych.Teraz po przejściu rejonu ulicy św. Sebastiana przyglądam się śnieguliczce o czerwonych owocach. Jestem prawie pewny, że to śnieguliczka Chenaulta - Symphoricarpos chenaulti.Tuż obok znajduje się owocująca róża pomarszczona - Rosa rugosa.Mijam kolejne opanowane przez Erysiphe flexuosa kasztanowce czerwone - Aesculus x carnea. Wygląda mi to na jakąś pechową dostawę, ponieważ wszystkie porażone drzewa są w podobnym wieku. Na szczęście grzyb nie zabija swoich ofiar.Klomb z różami, na którym wiosną było sporo chwastów został oplewiony. Jak dla mnie szkoda, bo liczyłem na kilka ciekawych chorób.Fotoreportaż zakończyłem sesją fotograficzną ze śnieguliczką Chenoulta. Pierwotnie byłem przekonany, że to śnieguliczka koralowa - Symphoricarpos orbiculatus, ale teraz patrząc na owoce postawiłem na mieszańca z jej udziałem.Na tym tego dnia skończyłem fotografowanie, oraz pasożytobranie w Krakowie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji