Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-03 Mysłowice 1 - miejskie kontrasty
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4399
od września 2006

2011.11.13 08:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rozpoczynam kolejny mysłowicki serial. Tym razem będzie to tylko pięć odcinków. Nie marudzimy, od razu ruszamy w drogę. Oczywiście przy okazji prowadziłem pasożytobranie. Na początku rozświetlona lipa i kamienica przy ulicy Wojska Polskiego opodal skrzyżowania z ulicą Katowicką. To kwintesencja tematu wiodącego.Oto kolejny widok z tej ulicy.Jestem już przy ulicy Szpitalnej. Tutaj w ogrodzie szkoły wypatrzyłem tę leszczynę - Corylus avellana.Pod płotem szkoły znalazłem wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina. Towarzyszy jej podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.W okolicznym drzewostanie między innymi znajdziemy klon zwyczajny - Acer platanoides.Podążałem dalej dość szybko. Na wysokości Urzędu Skarbowego skręciłem, podążając oczywiście na południe, w pobliskie osiedle. Tutaj znalazłem żółtlicę owłosioną - Galinsoga ciliata.Pod murami kilku bloków znalazłem szereg narastających problemów. Tutaj jest to jesion amerykański - Fraxinus americana.

Po pewnym czasie skręciłem w stronę ulicy Oświęcimskiej. Tutaj na murku przydybałem siły powietrznodesantowe lasu pod postacią brzozy brodawkowatej - Betula pendula.A tak w tej okolicy wygląda ul. Oświęcimska.Tutaj w pasie zieleni znalazłem kwitnący i owocujący mniszek - Taraxacum.Oto zbliżenie jego koszyczka.Pięknie wyglądały również pokryte rosą dmuchawce.

A pod ścianą pobliskiego domu znalazł się kolejny agent lasu. Tym razem jest to topola osika - Populus tremula.Nieco dalej w pasie zieleni na niewielkim klombie znalazłem zejściowe szarłaty - Amaranthus rectus.Spoglądam teraz na chwilę w kierunku zachodnim. Tutaj możemy się przekonać, że w przydrożnych drzewostanach wciąż rządzą topole - Populus.Topole są także przy ulicy Oświęcimskiej. Tutaj na topoli berlińskiej - Populus x berolinensis znalazłem rdzę Melampsora larici-populina.Kolejny ważny punkt na tej trasie to cmentarz ewangelicki.Po przeciwnej stronie drogi w żywopłocie ligustrowym - Ligustrum vulgare natrafiłem na purpurową odmianę klonu jaworu - Acer pseudoplatanus.Znajduje się tutaj także opuszczony teren przemysłowy opanowany przez siły natury. Na początek rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.Są tutaj także składowane liście.W drzewostanie rządzi brzoza brodawkowata - Betula pendula.O tym, że jest to prawie las, świadczy obecność w runie nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Teren przecina linia wysokiego napięcia. Pod jednym ze słupów znalazłem owocujący ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.A teraz czas na estetyczne doznania. Oto dereń biały - Cornus alba na tle złocistej brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Do tej samej kategorii należy ta kompozycja klonu zwyczajnego - Acer platanoides z dzikim bzem czarnym - Sambucus nigra.Jest też i bardzo prozaiczny akcent.Opuszczam ten teren. Tutaj pod zburzonym murem wyrasta szereg jaworów - Acer pseudoplatanus.

Przy południowym krańcu tego terenu znalazłem jeszcze rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.Z tego miejsca spoglądam na dopiero co opuszczony teren. Teraz oglądamy martwe brzozy. Zapewne to skutej tak zwanych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście w świetle obowiązującego do niedawna prawa nie było to drzewobójstwo, lecz tylko obcięcie ze skutkiem śmiertelnym.Jestem już opodal szkoły przy ulicy Stadionowej. To już zdecydowanie Słupna.

Teraz będę zmierzał na zachód, w stronę lasu. Po drodze mijam okazały i wciąż zielony jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Nieco dalej znajdował się klon srebrzysty - Acer dasycarpum, który zrzucił już liście.Po murem kolejnego budynku w zgrupowaniu pokrzyw - Urtica dioica oraz innej zieleniny pojawiło się kilka jesionów amerykańskich - Fraxinus americana.Idę dość szybko dalej. Docieram do rejonu kąpieliska Słupna. Teraz podziwiamy topolę osikę - Populus tremula.Z niskich drzew i krzewów znajduje się tutaj oliwnik wąskolistny - Elaeagnus angustifolia.Oczywiście patrząc na te liście można mieć pewne wątpliwości, ale to nie może być nic innego.Ten odcinek, jak przystało na pasożytobranie kończę tematycznym akcentem. Oto złotak - Melampsoridium betulinum na brzozie brodawkowatej - Betula pendula.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.listopada.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji