Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-03 Mysłowice 2 - wschodni skraj lasu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4400
od września 2006

2011.11.13 15:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tedy zaczynamy spacer po lesie w zakończeniu ulicy Stadionowej. Jest to jedna z moich powierzchni badawczych. Tego dnia to on był głównym celem mojego wyjazdu do Mysłowic. Dlatego kolejne cztery odcinki tego serialu będą dotyczyć tego lasu. Nieopodal znajduje się kąpielisko Słupna. Ulica Stadionowa w tej okolicy wygląda tak.Jak widać w drzewostanie dominują gatunki liściaste ze szczególną dominacja brzozy brodawkowatej - Betula pendula. Jest tutaj również topola osika - Populus tremula.

Wiele zdjęć będzie pokazywało tylko uroki spóźnionej złotej jesieni, tak jak ten obrazek, na którym ponadto znajduje się czeremcha amerykańska - Padus serotina.Jest też olsza czarna - Alnus glutinosa.Oto kolejne migawki z efektem plastycznym.

Jak widać w tym lesie jest także sporo świerka - Picea abies.Po doznaniach plastycznych czas na prozę życia.Ale nie ma się co rozczulać. Idę dalej.W tej okolicy wędrowałem po niewielkim zrębie. Tutaj mamy już do czynienia z tym etapem gospodarki leśnej, który nazywamy - był las, będzie las. Ponadto jest tutaj sporo trzęślicy modrej - Molinia coerulea.A zrąb jak widać był niewielki.Przekraczam teraz torowisko linii kolejowej, bocznicy prowadzącej do strefy przemysłowej położonej na północ od lasu.Po zachodniej stronie linii kolejowej w lesie dominują drzewa iglaste, w tym sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Przeszedłem teraz na drugą, północną stronę leśnego przedłużenia ulicy Stadionowa. Od razu poczułem się trochę skołowany.W tej partii lasu znajduje się sporo rdestowca ostrokończystego - Reynoutria japonica.Zagłębiając się w las zauważam, że i w tej partii w drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Są też kilkudziesięcioletnie dęby szypułkowe - Quercus robur.Jest tutaj także sporo dębu czerwonego - Quercus borealis var. Maxima.Tym nie mniej runo jest w miarę bogate. Oto skupisko nerecznicy szerokolistnej - Dryopteris dilatata.Od tej chwili na drzewach zacząłem zauważać czerwone kropki. Znaczy się jest to etap pośredni pomiędzy następującymi fazami gospodarki leśnej - jest las, był las. Tym większą wartość będą miały w przyszłości zdjęcia z tego fotoreportażu.Ale cóż można na to poradzić. Trzeba iść dalej. Oto mamy już przyszły młodnik z dominacją dębu czerwonego - Quercus borealis var. Maxima.Oczywiście pomiędzy bandą amerykanów nie brak krajowców. Oto dąb szypułkowy - Quercus robur.

Czas teraz na kolejną impresję.Jest i kolejne drzewo ze śmiertelnym stygmatem. Ten tutaj to akurat dąb czerwony, a więc w pewnym sensie nie ma czego żałować.Niestety, wyrok śmierci dostały również brzozy brodawkowate.Oto kolejny widok lasu.A teraz spójrzmy na ten obrazek. Oto dno lasu widziane odgórnie.Teraz to samo miejsce widziane oddolnie.

A dębu czerwonego jest tutaj tyle, że po wycięciu starego lasu nowego sadzić nie trzeba będzie.I co z tego, że górą rządzą brzozy brodawkowate - Betula pendula.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji