Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-04 Chrzanów - blokowisko, cmentarz i coś
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4407
od września 2006

2011.11.15 15:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odbyłem krótki spacer od nowo wybudowanej biblioteki przez osiedle Północ. Następnie udałem się na cmentarz poczym poprzez nieużytki pomiezy ulicami Balińska oraz ks. I. Skorupki powróciłem do muzeum. Oto mapa firmy Compass z trasą tego spaceru. Podążam oczywiście od wschodu na zachód.Na początek ozdobna trawa, czyli miskant chiński - Miscanthus sinensis.

Teraz krótkie spojrzenie na gmach biblioteki zza gałązki brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Następnie mamy plastyczne ujęcia róży pomarszczonej - Rosa rugosa.

Podczas spaceru przede wszystkim polowałem na grzyby pasożytnicze. Oto lilak - Syringa vulgaris porażony przez mączniaka Erysiphe syringae.Nieco dalej tuż przy skrzyżowaniu ulicy Broniewskiego z ulicą Mieszka I pojawił się mączniak - Erysiphe symphoricarpi porażający oczywiście śnieguliczkę białą - Symphoricarpos albus.Powyżej skrzyżowania pomiędzy blokami znalazłem jarząb pospolity - Sorbus aucuparia, który osiedlił się w pęknięciu pnia robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia. Towarzyszy mu dziki bez czarny - Sambucus nigra. Ciekawe, jak skończy się ta "koalicja".

Następnie zainteresowałem się kwietnikiem przed jednym z bloków. Tutaj mamy mączniaka Erysiphe magnicellulata porażającego floksy - Phlox paniculata.Dalej idzie ostróżka ogrodowa - Delphinium opanowana przez mączniaka - Erysiphe ranunculi.Był też mączniak wielożywny - teraz Golovinomyces cichoracearum, który zaatakował bratka - Viola × wittrockianaJednakże najciekawszym przypadkiem jest ten orlik ogrodowy - Aquilegia hybrida opanowany przez mączniaka. Jest to Erysiphe aquilegiae. Tego grzyba na tym żywicielu do tej pory zbierałem tylko na tym osiedlu. Częściej trafia się na knieci - Caltha palustris.Północne kresy osiedla Północ będzie otaczała obwodnica. Oto scena z jej budowy.A to już wschodnia brama cmentarza.Oto kilka widoków z alejki i kwater znajdujących się na północ od kaplicy Loewenfeldów.W sumie krążyłem dość bezładnie. Tym nie mniej w tym tłumie moją uwagę przykuł pewien jałowiec wirginijski - Juniperus virginiana.

Znalazłem tutaj również skupisko świerków - Picea. Pomiędzy nimi skrywa się betonowy krzyż.Zasadniczo dominują cyprysiki - Chamaecyparis. Oto fragment alejki powyżej kaplicy Loewenfeldów.Nieco na zachód od niej znajduje się kwatera, a właściwie cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej. Oto nagrobek Franza Smutnego, oficera, który zakładał ten cmentarz.Wiele grobów na starym cmentarzu jest opuszczonych. Tutaj pod krzyżem usadowił się desant jaworów - Acer pseudoplatanus.W drzewostanie cmentarza jest sporo jesionów wyniosłych - Fraxinus excelsior. Oto drzewo, które już zrzuciło większość liści.A to już zachodnia brama.Teraz zaczynam penetrować nieużytki pomiędzy ulicami Balińska oraz ks. Ignacego Skorupki. Jak widać rządzą tutaj nawłocie - Solidago oraz trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Wiele okazów nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis jeszcze kwitło.Na kwiatach tej rośliny pożywiała się gnojka trutniowata - Eristalis tenax.

Tuż przed końcem tego spaceru zainteresowałem się jeszcze kończącą wegetację wierzbą iwą - Salix caprea.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji