Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-10-03 Trzebinia, dolina Rybnej i Balaton - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4436
od września 2006

2011.11.23 09:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W końcowej czwartej części tego fotoreportażu zobaczymy najciekawszą, zachodnią krawędź kamieniołomu Balaton. Zachowanie jej w pewnej dzikości stanowi klucz do utrzymania wielu planowanych nowych funkcji tego obiektu. Na mapie firmy Compass miejsca odwiedzane teraz oznaczyłem kolorem fioletowym.Spoglądamy teraz w kierunku północnym poprzez rzadki drzewostan z dominacją brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Jedną z form cywilizowania tego obiektu jest prawie plaża.Stoimy teraz nad brzegiem akwenu. Z tego miejsca w dół jest prawie 9m.

Idziemy dalej.Teraz kieruję się ku północno-zachodniej części wyrobiska, poprzez dość gęsty drzewostan. Przechodzę w sąsiedztwie utrwalonych piargów. Moim celem jest sprawdzenie terenu na którym projektanci parku ulokowali między innymi pole biwakowe.

Niejaką przeszkodą w realizacji tego pomysłu jest młaka. Na niej pojawiła się między innymi wierzba piaskowa - Salix arenaria.

Gatunkiem dominującym tutaj jest ściśle chroniony skrzyp pstry - Equisetum variegatum. Ginie obecnie wśród innej roślinności, ale jest tutaj z całą pewnością.Nie brak w tej okolicy innych roślin ściśle chronionych. Oto owocująca gółka długoostrogowa - Gymnadenia conopsea. Gółek jest tutaj kilkanaście.

Pewne partie młak zaczyna porastać trzcina pospolita - Phragmites australis.Bliżej ściany kamieniołomu, skąd sączy się woda skrzyp pstry - Equisetum variegatum jest w większości.Oto kolejne większe skupisko trzciny pospolitej - Phragmites australis. Przypominam, wciąż jesteśmy w obrębie planowanego pola biwakowego.Jak widać są tutaj ślady bytności odwiedzających, niestety najczęściej w niecnych celach, ale skrzypowi pstremu póki co to nie przeszkadza.Kieruję się teraz ku ścianie północnej. W tej okolicy wyrasta rzadki las.Pomiędzy drzewami w terenie mniej podmokłym rządzi trzęślica modra - Molinia coerulea.I taka mozaika siedlisk trwa aż po ścianę północną.

W końcu trafił się kolejny, ostatni w tej okolicy płat skrzypu pstrego - Equisetum variegatum.Tuż przy samej krawędzi najbardziej czynne osuwisko osłania drzewostan z dominacją brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Biwaki w tej okolicy zdarzają się.Tutaj najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu jest ściana, na której dopatrywano się schodów tektonicznych. Teraz zostały one określone jako fałszywe schody tektoniczne, ale i tak jest to miejsce malownicze. Podejrzewamy, że po prostu wypreparowały się tutaj biohermy sinicowo-gąbkowe.Idąc nieco w lewo można spojrzeć od dołu w gardziel jednego z lejów krasowych.Skręcamy w prawo i wracamy nad brzeg akwenu. Tutaj w zaroślach występuje między innymi kalina koralowa - Viburnum opulus.Kieruję się ku głównemu wyjściu z kamieniołomu. Oto jeden z widoków brzegu zbiornika.W połowie długości krawędzi zalewu nad brzegiem rośnie najbardziej fotogeniczna brzoza brodawkowata - Betula pendula. To bohaterka wielu fotoreportaży innych internautów.

Także tu nad brzegiem akwenu rośnie skrzyp pstry - Equisetum variegatum.

Odchodzimy teraz od brzegu akwenu i spoglądamy na staw znajdujący się z boku. Teraz niemalże cały zarósł pałką wąskolistną - Typha angustifolia.W wodzie można znaleźć rdestnicę pływającą - Potamogeton natans.Za stawem znajduje się ścianka wykorzystywana przez wspinaczy.Teren Balatonu opuszczamy cywilizowanym, płatnym wejściem.I to by póki co było na tyle. Ostatecznie kolejne dwa długie fotoreportaże o tej okolicy czekają w kolejce.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 23.listopada.2011)

#14307
od września 2006

2016.11.07 07:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Poprawiam. Tutejsza Gymnadenia conopsea to także Gymnadenia densiflora. Co prawda nie ma kwiatów, ale wiem to innych wizyt.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji