Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-17 Katowickie grzybobranie - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4438
od września 2006

2011.11.24 08:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części tego grzybobrania, a właściwie pasożytobrania przeszedłem na południową stronę ulica Warszawska. Od razu zwróciłem uwagę na siewkę wierzby iwy - Salix caprea u progu Banku Ochrony Środowska.Po drugiej stronie ulicy Francuska znalazłem niewielkie Stowarzyszenie Zielonych Masochistów złożone z gwiazdnicy pospolitej - Stellaria media oraz wiechliny rocznej - Poa annua.Tak z tego miejsca prezentuje się zbór ewangelicki.Dalej na poboczu ulicy Warszawska mijamy jaskier rozlogowy - Ranunculus repens porażony przez Erysiphe ranunculi.Były tutaj także odrosty topoli, którą ja oznaczam jako topolę berlińską - Populus x berolinensis.Nieco dalej trafiły mi się floksy - Phlox paniculata porażone przez mączniaka - Erysiphe magnicellulata.

A to już widok ulicy św. Stanisława. To bardzo ekstremalne miejsce dla grzybów, tedy nic dziwnego, że tutaj poszukiwania zakończyły się fiaskiem.Wprowadzono w to miejsce kilka drzewek. To jest moim zdaniem Ulmus x hollandica.

Także penetrowanie dopiero co odnowionej ulicy Mariackiej nie rokowało wielkich nadziei z punktu widzenia fitopatologii.Wiodącą ozdobę tej ulicy stanowi wiśnia pospolita - Cerassus vulgaris "Umbraculifera".Poszedłem tedy w kierunku ulicy Dworcowa. Tutaj na murach trafiła mi się brzoza brodawkowata - Betula pendula.W tym momencie zdecydowałem się na spenetrowanie ulicy Mariacka Tylna. Na razie nie wygląda to zachęcająco.Jednakże okazało się, że nie jest aż tak źle. Najwięcej potencjalnych chorych roślin ulokowało się pod murem oporowym linii kolejowej. Na początek wierzba iwa - Salix caprea.

Jest i topola osika - Populus tremula. Z tyłu wyłania się nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis porażona przez mączniaka - Glovinomyces cichoracearumChoroba nawłoci była chora, co mnie niezmiernie ucieszyło. Tą chorobą był pasożyt mączniaków - Ampelomyces quisqualis.Na mury celowo wprowadzono bluszcz - Hedera helix. Jeszcze kilkanaście lat i szarość ustapi ciemnej zieleni.Po drugiej stronie tej ulicy trafiła się mocno zmarnowana wierzba iwa - Salix caprea.Powracam pod mur oporowy linii kolejowej. Oto Erysiphe fischeri porażający starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.

Potwierdziła się także obecność mączniaka Erysiphe urticae na pokrzywie zwyczajnej - Urtica dioca.

Kończę ten zbiór spojrzeniem na babkę zwyczajną - Plantago maior porażoną przez Erysiphe sordida.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji