Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-17 Katowickie grzybobranie - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4439
od września 2006

2011.11.24 21:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzeciej części katowickiego grzybobrania będziemy poruszać się po terenie położonym na południe od linii kolejowej. Na początek charakterystyczny gmach. W czasach gdy tutaj studiowałem w ten gmach był siedzibą ówczesnych związków zawodowych. Dzisiaj mieści się tutaj Samorządowe Kolegium Odwoławcze.Na początku podążamy ulicą Józefa Lompy w kierunku północnym. Na poboczu drogi opodal SKO znajduje się jakiś zielony tłum, w tym porażony przez Erysiphe polygoni rdest ptasi - Polygonum aviculare.A w tym gronie wszyscy byli zdrowi.A to już jesion wyniosły - Fraxinus exclesior, który usadowił się podstępnie w okienku piwnicznym. Drzewko poraża mączniak - Phyllactinia fraxini.

Na poboczu ulicy był taki kwietnik. Tutaj też nie było chorych roślin, a w każdym bądź razie takich, które da się zobaczyć gołym okiem.Tutaj także wszyscy byli zdrowi.Pomiędzy zabudowaniami przy tej ulicy całkiem nieźle się urządził dziki bez czarny - Sambucus nigra.A to już ulica Wojewódzka.

Zerknąłem w nią i powróciłem w kierunku ulicy Józefa Lompy, patrząc uważnie pod nogi. Ci zieloni masochiści też byli zdrowi.

Pod płotem kwitła jeszcze żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.

Jestem już przy skrzyżowaniu z ulicą Henryka Dąbrowskiego i spoglądam w kierunku SKO poprzez przebarwiający się jesiennie berberys.Po dojściu do ulicy Podgórna ponownie skręcam na północ.W tej okolicy mijam zdrowego lilaka - Syringa vulgaris.Tutaj wśród zabudowań po lewej, czyli zachodniej stronie ulicy znalazłem topolę berlińską - Populus x berolinensis.Był tutaj także ślaz zaniedbany - Malva neglecta porażony przez rdzę - Puccinia malvacearum.To było bardzo dobre miejsce na pasożytobranie. Oto mączniak - Uncinula bicornis porażający jawor - Acer pseudoplatanus. Wspmniana na początku topola też była chora. Ją porażała rdza - Melampsora larici-populina.Znowu idę ulicą Wojewódzką do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza.

Ulica Sienkiewicza na razie nie sprawia dobrego wrażenia, jako miejsca na grzybobranie.

Po chwili, jeszcze przed skrzyżowaniem z ulicą Jagiellońską trafił mi się chmiel - Humulus lupulus porażony przez Sphaerotheca macularis.Przyczaił się tutaj również rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.Tuż obok tkwił ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare porażony przez mączniaka - Glovinomyces cichoracearum.Chory był jeszcze ten ligustr - Ligustrum vulgare. Na nim oczywiście pojawia się Erysiphe syringae.Bardzo spektakularnie wyglądało porażenie przez Golovinomyces cichoracearum na mleczu zwyczajnym - Sonchus oleraceus. Klejstotecja było widać gołym okiem.

Docieram do skrzyżowania z ulicą Jagiellońską i podążam dalej.Zaraz za skrzyżowaniem trafił mi się kolcowój pospolity - Lycium barbarum porażony przez mączniaka - Microsphaera mougeotti.Tuż obok niego przycupnął klon zwyczajny - Acer platanoides zaatakowany przez mączniaka Uncinula tulasnei.A to już ulica Ligonia i charakterystyczny budynek, który budowano w okresie moich studiów. Ponieważ budowano go, gdy szefem lokalnej partii w trójcy jedynej był Zdzisław Grudzień nazywano go gwarowo "December haus" względnie Pałac Grudniowy. Obecnie jest to Górnośląskie Centrum Kultury.Tutaj posadzono cis - Taxus.Stąd spoglądamy na gmach Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, gdzie studiowałem.Zanim poszedłem na zebranie naukowe zatrzymałem się na chwilę przy gmachu Urzędu Wojewodzkiego, gdzie zauważyłem mączniaka Erysiphe azaleae.

Podejrzewam, że chorym krzewem jest różanecznik żółty - Azalea pontica.Poza tym jest tutaj spore skupisko hortensji - Hydrangea paniculata.I na tym skończyłem to katowickie grzybobranie.

#4493
od września 2006

2011.12.16 10:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po wizycie w Katowicach muszę w tym odcinku dokonać kilku korekt. Jesion wyniosły porażony przez Phyllactinia fraxini występuje przy ulicy Kobylickiego, równoległej do ulicy Lompy. Także kwietnik z byle czym znajduje się przy tej ulicy. Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają obiekty po zachodniej stronie tej ulicy. Reszta wątku jest bez zarzutu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji